Értékes iparterület Szombathelynek
Az épülő Schaeffler-gyár szomszédságában lévő egykori honvédségi területet még dr. Ipkovich György polgármestersége idején, 2008-ban vásárolta meg a szombathelyi és a söptei önkormányzat közösen, ipartelepítés céljából. Az ingatlan háromötöd részben szombathelyi, kétötöd részben söptei tulajdonba került. Ám a szombathelyi hányadnak csupán egy kis szelete feküdt a város közigazgatási területén, így ha oda ipar települt volna, az iparűzési adó Söptét illeti. Ezt a helyzetet igyekeztek rendezni, hosszú éveken át egyezkedett a két önkormányzat, ám a tárgyalások megrekedtek. Idén januárban újra felvették a kapcsolatot egymással, és a képviselő-testületek hozzájárulásával sikerült megállapodni a terület sorsáról.
Win-win helyzet
– Az érintett ingatlan átkerül Szombathely közigazgatási területébe. Ennek ellentételezéseként, ha sikerül értékesíteni a telkeket, a söptei önkormányzat kapja a nettó vételár 11 százalékát, a majdan ide települő cégek működéséből pedig az iparűzési adóbevétel 11 százalékát – foglalta össze a megállapodás lényegét dr. Horváth Attila alpolgármester. Ezek a feltételek Söpte számára is előnyösek.
– Addig egyik önkormányzat sem tudta igazán hasznosítani ezt a területet, amíg a megállapodás nem született meg. Egy idei rendelkezés értelmében a kormány különleges gazdasági övezeteket hozhat létre, ami azt jelentené, hogy az iparűzési adóbevétel a megyei önkormányzatokhoz kerül. Söpte számára tehát ez nulla forint lenne. A megyei jogú városok kivételek, ezért célszerű, hogy eleve Szombathelyhez folyjon be az iparűzési adó erről a területről. Így a Söptén jelenleg működő cégek számára sem kell megemelni ezt a terhet, amelynek mértéke nálunk 1,8, Szombathelyen 2 százalék – fogalmazott Nagy Róbert, Söpte polgármestere, aki 2014 óta vezeti a települést.
Hosszú történet
– 2007-ben köttetett egy szerződés, hogy, ha majd sikerül ezt a területet iparterületté fejleszteni, akkor a bevételekből Söpte visszafizeti Szombathely részére azt a 164 millió forint – úgymond – hitelt, amiből ezt az ingatlant közösen megvásároltuk, de ebből nem lett semmi. Amikor megválasztottak, a két önkormányzat még perben állt egymással. 2017-ben sikerült pontot tenni az ügy végére, Söpte rendezte az adósságot, ami már 243 millió forintra rúgott kamatokkal együtt, így lett a város a terület tulajdonosa, de az megmaradt Söpte közigazgatási területén. 2018-ban is történt kísérlet a megegyezésre, de akkor nem voltak olyan kedvező feltételek, amire Söpte igent mondhatott volna. Tíz hónap tárgyalás után most úgy gondolom, nagyon jó egyezség született. Két ütemben valósul meg a terület fejlesztése: először 120 hektárt igyekszik értékesíteni a város, ha a 75 százalékát sikerül eladni, akkor jön a második ütem, ami 93 hektárt érint. Várjuk a folytatást és a befektetőket – tette hozzá Nagy Róbert.
A fejlődés kulcsa
Ez az egybefüggő iparterület Szombathely jövőjének és hosszú távú fejlődésének kulcsa, fogalmazott dr. Horváth Attila. A városvezetés úgy tervezi, hogy magas hozzáadott értékű, kutatás-fejlesztéssel foglalkozó cégeket csábítana ide. Már felvették a kapcsolatot a Schaeffler beszállítóival is, akik az épülő gyár közelében vásárolhatnának ingatlant. Az elsődleges cél mégis az, hogy ne csak az autóiparból, hanem más szektorból is érkezzenek vállalatok, így egy autóipart érintő válság esetén kevésbé lesz kiszolgáltatott a helyi gazdaság.
kzs
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.