Értékesítené az önkormányzat a huszárlaktanya egy részét
A közgyűlés elé kerülő előterjesztésben a laktanya múltját is taglalják: a földrészleten található a Császári és Királyi 11. Huszárezredről elnevezett 11-es Huszár laktanya, amelyet a császári csapatokat követően a II. Miklós orosz cárról elnevezett ulánus ezred, aztán a Vörös Őrség, a világháborúk között pedig a Magyar Honvédség egységei használtak. A II. világháború végén a nyilasok költöztek be, ami miatt stratégiai célpontnak számított a nyugati bombázók számára. A háborút követően szovjet csapatok állomásoztak a területén. Az 1945 és 1990 közötti időszakban az épületek állapota a folyamatos és szakszerűtlen használat, valamint a karbantartás hiánya miatt jelentősen leromlott. A rendszerváltás után a laktanya a város tulajdonába került, a komplexum nagy része azóta is üresen és kihasználatlanul áll.
2018-ban és 2019-ben több koncepció is született a laktanya műemléki védelem alatt álló „A” területének, illetve az időközben a védettségi körből kikerült „B” területének hasznosítása vonatkozásában. Az anyagban többször is kitérnek arra, hogy a pályázat tárgyát képező laktanya B területén lévő épületek műemléki védettsége 2017 márciusában szűnt meg, de maga a terület műemléki környezet maradt. Ez azt is jelenti, hogy a romos épületek bonthatóvá váltak. A közel 10 hektáros területen így akár társasházak is épülhetnek, ez vonzó lehet a befektetőknek.
A közgyűlési anyagban olvasható, hogy az ingatlan területe négy különböző lakóterületbe tartozó, továbbá egy kereskedelmi, szolgáltató övezeti besorolású tömböt, valamint kötelezően kialakítandó közterületi (közpark és közútterületi) részeket foglal magában. A beruházásnak köszönhetően egy új városrész jöhet létre lakóépületekkel, üzletekkel, parkokkal.
A pályázónak vállalnia kell, hogy az ingatlanok birtokba adásától számított 90 napon belül a jövőbeni telekalakításhoz szükséges, rendkívül leromlott állapotú épületeket elbontja. Ebben az esetben az önkormányzat vállalja, hogy egy új úttal köti össze a 11-es huszár és a Lovas utcákat saját költségén. A vételárból 160 millió forint + ÁFA-t különítenek el erre.
A terület vételára egyébként 660 millió forint + ÁFA, mely magában foglalja a területek ellenértékét és a megépítendő út költéségét. Ha rábólint a közgyűlés, az ingatlan értékesítésére pályázatot írhatnak majd ki.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.