EU-s oltóanyagok jutnak szerte a világba
Az Európai Unió több mint 1 milliárd adag koronavírus elleni vakcinát exportált világszerte az elmúlt tíz hónapban – közölte Ursula von der Leyen október közepén.
Az Európai Bizottság elnöke közleményében kiemelte, az Európai Unió területén gyártott, koronavírus elleni oltóanyagokat több mint 150 országba szállították Japántól Törökországon, az Egyesült Királyságon, Új-Zélandon, a Dél-afrikai Köztársaságon át egészen Brazíliáig.
Kifejtette, a kis és közepes jövedelmű országok koronavírus elleni vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX-programon keresztül az EU mintegy 87 millió adag oltóanyagot szállított a rászoruló országokba. Ez a hozzájárulás az Európai Uniót a legjelentősebb szereplővé emeli a koronavírus elleni közdelemben az oltóanyagexport tekintetében is.
Von der Leyen elmondta azt is a vakcinaexporttal párhuzamosan az EU lehetővé tette az európaiak beoltását, így az európai felnőtt lakosság több mint 75 százaléka teljes védettséget szerzett a koronavírus ellen. Tájékoztatása szerint az EU annyi adag vakcinát exportált, mint amennyit az uniós tagországokba szállított, ami azt jelenti, hogy legalább minden második Európában előállított vakcinával más országok oltási kampányához is hozzájárul.
Az EU nyitott marad az unióban gyártott vakcinák további exportjára, ugyanis csakis akkor fogjuk legyőzni a koronavírus-járványt, ha mindenhol harcolunk ellene – fogalmazott.
Az uniós bizottság elnöke közölte, az EU Joe Biden amerikai elnökkel közösen arra törekszik, hogy a globális oltási arány jövőre meghaladja a 70 százalékot. Végezetül beszámolt arról is, hogy az EU vakcinaexport-tevékenységén felül az elkövetkező hónapokban legalább 500 millió adag, koronavírus elleni oltóanyagot adományoz a legkiszolgáltatottabb országoknak.
Fotó: © European Union 2021
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.