2024.10.18., péntek  •  Lukács napja
EURO2024: két rekordot megdöntöttek és a három pontot is begyűjtötték a portugálok a csehek ellen

A Németországban zajló labdarúgó kontinenstorna első csoportkörének zárómeccsén az F-csoportban Lipcsében egy pazar átlövésből Csehország szerzett vezetést, de Portugália egyenlített, majd egy hajrában lőtt góllal a győzelmet is megszerezte. Pepe megelőzte Király Gábort, most már a portugál védő az Eb-k történetének legidősebb játékosa, Cristiano Ronaldónál pedig senki sem szerepelt több Európa-bajnokságon.

A mérkőzés előtt ünnepelhettek a portugálok, ugyanis Cristiano Ronaldo és Pepe személyében két rekordert köszönthettek. Előbbi hatodik Eb-jén léphetett pályára, utóbbi pedig megdöntötte Király Gábor 2016-os korrekordját, miután 41 évesen és 113 naposan lépett pályára a csehek ellen. Ezzel Király Gábor első helye már a múlté, aki a 2016-os kontinenstornán Belgium ellen 40 évesen és 86 naposan védte a magyar kaput.

Gyakorlatilag végigtámadta az esős első félidőt a portugál válogatott, amely ezzel együtt nem tudott nagy helyzeteket kialakítani. A cseheknél keveset volt ugyan a labda, de szervezetten védekeztek és nem hibáztak a kapujuk előtt. Amikor viszont feljebb tudtak lépni, kiderült, hogy nem igazán sikerül nekik támadást végigvinni a pályán, mert pontatlanul passzoltak. A portugálok időnként azzal nehezítették meg a saját helyzetüket, hogy teljesen beszorították a cseheket, így nem találtak üres területeket. Hiába futballoztak nagy mezőnyfölényben és töltöttek sok időt a csehek tizenhatosa környékén, Stanek kapusnak nem sok dolga akadt.

A szünet után negyed óráig nem történt érdemi változás, továbbra is zuhogott az eső, a portugálok pedig meddő fölényben voltak ellenfelük kapujának előterében. Aztán két csere után a csehek az első helyzetükből vezetést szereztek egy szép távoli lövéssel, pár perccel később pedig öngóllal egyenlítettek a portugálok. A csehek nem adták fel a biztos védekezést, de már többet támadtak. A portugáloktól a hajrában Diogo Jota közelről a kapuba fejelt, miután Ronaldo fejese után a labda a kapufáról kipattant, de utóbbi lesen állt, így a gól nem volt érvényes. A győzelem ennek ellenére összejött nekik, mert a ráadásban Francisco Conceicao közelről érvényes találatot szerzett.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, NÉMETORSZÁG, CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ, F-CSOPORT:
PORTUGÁLIA-CSEHORSZÁG 2-1 (0-0). - Lipcse, vezette:
Guida (olasz)

PORTUGÁLIA: Diogo Costa - Dalot (Gonzalo Inácio, 63.), Pepe, Rúben Dias - Joao Cancelo (Nélson Semedo, 90.), Bernardo Silva, Bruno Fernandes, Vitinha (Francisco Conceicao, 90.), Nuno Mendes (Pedro Neto, 90.) - Ronaldo, Rafael Leao (Diogo Jota, 63.). Szövetségi kapitány: Roberto Martinez.

CSEHORSZÁG: Stanek - Holes (Chory, 93.), Hranác, Krejcí - Coufal, Sulc (Sevcik, 79.), Soucek, Provod (Barák, 79.) Doudera - Kuchta (Lingr, 60.), Schick (Chytil, 60.). Szövetségi kapitány: Ivan Hasek.

Gólszerzők: Hranac (69., öngól), Francisco Conceicao (92.), illetve Provod (62.).
Sárga lap: Rafael Leao (39.), Francisco Conceiao (93.), illetve Schick (57.).