Eurómilliárdok jutnak a Kína elleni harcra
Az utóbbi években a kínai diplomácia egyik legfontosabb fegyvere az úgynevezett Egy Övezet Egy Út vagy másik nevén Új Selyemút kezdeményezés, ami mára egy több tucat országra kiterjedő geopolitikai-stratégiai-gazdasági terv.
A kezdeményezés része az is, hogy a társuló államok jelentős kínai fejlesztési forrásokat hívhatnak le, és ebből egyebek mellett kikötőket, utakat vagy vasútvonalakat építhetnek – emelte ki a cikk. Európában is zajlottak már ilyen beruházások, és most is zajlanak, a konstrukció kritikusai szerint Kína több ázsiai, afrikai és dél-európai partnerországát is súlyos adósságcsapdába taszította.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, az EU azt szeretné bemutatni az új programmal, hogy a kínai finanszírozásúakhoz hasonló fejlesztéseket fenntartható finanszírozással, takarékosan, átláthatóan és demokratikusan is meg lehet valósítani. A politikus szerint az EU tagállamainak támogatásából megvalósuló projektekkel a fejlődő országok kormányai egyebek mellett a klímaváltozás hatásait csökkenthetik, harcolhatnak a fenntartható fejlődésért, és a közegészségügyet is fejleszthetik.
Egy, a kezdeményezést ismerő EU-hivatalnok a brit médiumnak azt mondta, az unió fejlesztési programjának legfontosabb célterülete Afrika lesz.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.