Európa-nap: lesz-e még olyan az Európai Unió, mint a járvány előtt?
Az európai intézmények ezen a napon minden évben megnyitják kapuikat a látogatók előtt, erre azonban a járvány idején nincs lehetőség. Ezért szombaton egy virtuális nyílt napra várták a látogatókat a brüsszeli intézményben és Magyarországon is, hogy a szolidaritás szellemében a válság idején is együtt ünnepeljük az Európa-napot.
Miszlivetz Ferenc, a kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének igazgatója elmondta, mint látjuk, a koronavírust mégsem lehet megállítani, mint ahogy a migrációt se lehet lassítani. El lehet terelni ideig-óráig, de egy ennyire globalizált világban, ahol mindig és egyre inkább össze leszünk egymással kapcsolódva gazdasági és mindenféle értelemben, más megoldásokat kellene találni. Hozzátette: ezeket nem találtuk meg.
Az elmúlt 10 évben felerősödött a nemzetállam-központú ügyintézés, ami nehezíti a felmerülő problémák közös megoldását. Ilyenek például az egészségügyi témák még világjárvány idején is. Nagy-Britannia, mely 1973 óta volt meghatározó tagja a közösségnek, kilépett az unióból. A tervezett munkaerőpiaci elképzeléseit - amely érinti a magyar munkavállalókat is - felülírhatja a kialakult helyzet.
Szép Viktor, az ELTE egyetemi tanársegédje kiemelte, a britek olyan munkaerő piacot szeretnének létrehozni, amely alapvetően a készségekre helyezi a hangsúlyt. Azokat szeretnék beengedni, akikre úgy gondolják, hogy szükségük van. És azok a munkavállalók, akiknek nincs elég tapasztalatuk vagy nincs olyan diplomájuk, ami megfelel a brit munkaerő-piaci elvárásoknak, nem kaphatnak munkavállalási engedélyt.
Miközben az “y” generáció már a szabadságba született, a világjárvány helyhez köti őket is. Közülük sokan most érzik át igazán az idősebbek elbeszéléseit. Görög Ádám elmondta, hogy most tudják csak igazán, hogy a szüleik, nagyszüleik mit érezhettek akkoriban. A szabadság úgymond eltűnt, hogy mehetnek el a családdal, barátokkal kirándulni, nyaralni vagy éppen sportolni a szomszédos országokba, ahogy eddig is lehetett.
Magyarország 2004. május 1-jén csatlakozott a tagországokhoz. A jelen helyzet kiélezi a kérdést: lesz-e még olyan az Európai Unió, mint a járvány előtt? Mekkora szerephez jut a szolidaritás és kompromisszum a közös hang újbóli megtalálásához?
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.