Európa szellemi öröksége a közösségekben él tovább
De ki is volt a Szent Márton útvonal névadója, és miért érdemes figyelnünk rá? Emberségét legjobban talán az fejezi ki, hogy a világi hatalom elutasításaképp egy ízben készen állt fegyvertelenül csatasorba állni, amikor pedig élete vége felé püspökké választották, egy lúdólban próbált elbújni a dicsőség elől. A jóságáról szóló legendák Mártont a humanizmus szimbolikus figurájává emelték, emberképe, és az emberi közösségekért végzett munkája a mai napig példaértékű maradt.
A NewPilgrimAge projekt rendezvényeinek célja éppen a minél többek bevonására épülő közösségfejlesztés és a közös szellemi örökség felidézése és megújítása volt – írják közleményükben. A résztvevő közösségek Magyarországról, Horvátországból, Szolvéniából és Olaszországból a Szent Márton-i örökségen keresztül mutatták be workshopok, képzések során, illetve szakmai anyagokban a közösségi lét jelentőségét és teremtő erejét, a közösségek bevonásának jó gyakorlatait, a közösségfejlesztés folyamatait és valódi változáshoz nélkülözhetetlen lépéseket, feltételeket. A hároméves projektben tematikus félévek épültek egymásra, amelyek a közösségfejlesztés szakaszait is magába foglalták, a vízióalkotástól a legjobb ötletek konkrét megvalósításig.
A kitartó munkát követően az eredmények sem maradtak el. A fiatalabb generáció bevonásának érdekében a résztvevők infokommunikációs eszközöket - például mobilalkalmazásokat - fejlesztettek, a fiatalok minél szélesebb körű részvételét a szervezők egy verseny kihirdetésével ösztönözték. A projekt során felhalmozott és a partnerek között cserélt tapasztalatokról változatos anyagok számoltak be, az animációs filmektől a zine magazinokon át a virtuális bejárást lehetővé tevő oldalakig. A résztvevő szervezetek félévente találkoztak, 2019 tavaszán pedig egy nemzetközi fesztivál keretei között hatalmas tudáscserére, és a közösség játékos bevonására is sor került. A projekt során készült anyagok mindegyike elérhető a NewPilgrimAge hivatalos oldalán, ezekből mindenki meggyőződhet arról, hogy Európa szellemi és kulturális öröksége a különböző településeken, és annak közösségeiben él tovább.
A hároméves projekt nemzetközi záróeseménye a járvány miatt az online térben valósul meg május 28-án, csütörtökön 14 órakor. Másnap, május 29-én, pénteken 14 órakor pedig Szombathely tart online búcsúrendezvényt. A résztvevők meghallgatják a pályázat eredményeit bemutató rövid beszámolókat, és az esemény végén egy online játék keretében Szent Mártonnal is „találkozhatnak”. A szervezők a két eseményre mindenkit szeretettel várnak.
A május 28-i közös nemzetközi online konferenciára itt regisztrálhat, a május 29-i hazai online konferenciára pedig itt. A NewPilgrimAge weboldala ezen a linken érhető el.
Fotó: interreg-central.eu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.