Európai Bizottság: határozottabb fellépésre van szükség a nők és lányok erőszakkal szembeni védelme érdekében
„A nők elleni erőszak valamennyi formája aljas cselekmény, amely sérti az emberi jogokat és aláássa alapvető értékeinket” – fogalmazott az Európai Bizottság és Josep Borrell főképviselő közös brüsszeli közleményében, amelyet a nők elleni erőszak megszüntetésének november 25-én tartott világnapjára alkalmából tettek közzé.
Arra hívták fel a figyelmet, hogy a nők továbbra is jelentős fizikai, pszichológiai és szexuális erőszaknak vannak kitéve a világ minden részén, úgy az offline, mint az online térben.
A háborúk és a konfliktusok erőszakos és tartós hatásainak zöme szintén a nőkre és a lányokra hárul. A nők és lányok helyzete „különösen drámai” a humanitárius válságok összefüggésében, amikor – mint írták – a konfliktushelyzetekhez kapcsolódó szexuális erőszakra és emberkereskedelemre számos esetben egyáltalán nem is derül fény.
Emlékeztettek arra, hogy az Európai Unió tavaly júniusban ratifikálta a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló isztambuli egyezményt, idén pedig jogszabályt fogadott el a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni fellépés elősegítésére.
„Ma már kiterjedtebb eszköztárral tudunk fellépni az ilyen erőszak ellen, mind offline, mind online, annak érdekében, hogy a nők és a lányok biztonságban és félelem nélkül élhessenek, célzott áldozatsegítő szolgáltatásokat nyújtsunk számukra, és felelősségre vonjuk az elkövetőket” – fogalmaztak, majd felszólították az uniós tagállamokat, hogy mielőbb vezessék be az intézkedéseket.
Közölték azt is: a nők elleni erőszak globális felszámolása kulcsfontosságú prioritás az unió külső tevékenységében. Megerősítették: az EU elkötelezett a nők és lányok elleni erőszak azonnali megszüntetése mellett, együttműködve a partnerországokkal, a civil társadalommal, a nőjogi csoportokkal és az emberi jogok védelmezőivel.
Nyilatkozatot adott ki a világnap alkalmából Alain Berset, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára is. Ebben felhívta a figyelmet arra, hogy a problémával foglalkozó isztambuli egyezmény egyértelműen határozza meg a nemi erőszak fogalmát, és leszögezte: a kormányoknak többet kell tenniük a nők elleni erőszak megállításáért.
Ezzel összefüggésben közölte: az Európa Tanács nők elleni erőszakkal, valamint a családon belüli erőszakkal szembeni fellépéssel foglalkozó szakértői csoportja (GREVIO) szerint az isztambuli egyezmény tíz évvel ezelőtti hatálybalépése óta jelentős előrelépés történt a nők és lányok erőszakkal szembeni védelme terén, túl sok európai ország azonban még mindig nem az egyezmény irányelveinek megfelelően határozza meg a nemi erőszak fogalmát.
„Valamennyi európai országnak ratifikálnia kell az isztambuli egyezményt, és el kell fogadnia a nemi erőszak jogi meghatározását, amely az önként adott beleegyezés hiányán alapul” – fogalmazott Alain Berset.
A nők és lányok erőszaktól való védelme állandó kötelezettség – tette hozzá az Európa Tanács főtitkára.
Fotó: Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.