Ez a mi napunk – Így ünnepelte idén a tánc világnapját Szombathely
1983 óta ünnepli a világ a klasszikus balett óriásának tartott Jean-Georges Noverre-re emlékezve a tánc világnapját. A táncművészet legnagyobb ünnepének itt Szombathelyen is nagy hagyománya van. Talán a Covid időszakát leszámítva nem is volt olyan év, amikor ne gyűltek volna össze az egyesületek megünnepelni egymást és a tánc szeretetét.
„Szombathelyt méltán tekinthetjük a tánc fővárosának, hiszen mintegy 50 művészeti csoport működik a városban és a legtöbb egyesület, klub szintén a táncosokhoz kötődik” – mondta felvezetőjében Nemes Judit, az esemény moderátora.
A megnyitón köszöntőt mondott dr. Nemény András polgármester.
„Valójában ez a mi napunk, hiszen annyi kiváló tánccsoport, táncegyüttes, tánctalálkozó van Szombathelyen, olyan sok minőségi lehetőség van táncolni, hogy a vidéki városok közül ez leginkább ránk jellemző. Ahogy körbenézek, látom, hiszem és tudom, hogy ez a mi napunk. A tánc maga az élet, így tulajdonképpen a mi szombathelyi életünket mutatja be ez a rengeteg tánccsoport” – mondta.
Majd azzal folytatta, a tánc közösséget teremt, és nem csak két ember között, mint ahogy alapesetben lenni szokott, hanem csoportok között, de ez az egész városra is hatással van, hiszen teljesen más az a város, ahol nagyon sokan táncolnak.
A tánc számára nem lehet akadály semmi – mondta. Se a szavak, se a nyelv, se a gondolat, mert a tánc ennél mélyebbről jön: a szívről szól. Épp ezért a tánc lehet szenvedélyes, érzelmekkel gazdag, örömteli és nemcsak azoknak ad örömet, akik táncolnak, hanem azoknak is, akik csak nézik. A tánc összeköti a generációkat: azok a szülők, nagyszülők, akik maguk is táncoltak, elviszik a gyerekeiket, unokáikat is, mert tudják, milyen hihetetlen élmény ez.
„Én magam is vittem táncolni annak idején a gyerekeimet, és emlékszem rá, mennyire izgultam minden fellépés előtt, és most milyen jó visszanézni azokat a videofelvételeket, amiken kicsiként egy kicsit esnek-kelnek, majd később ügyesen táncolnak. Ezeket évente legalább egyszer vagy kétszer meg szoktuk nézni családi körben, és talán ezek a legboldogabb közös pillanataink” – árulta el a polgármester.
Bevallotta, hogy bár nem tartja magát annyira tehetségesnek, gyakran előfordul még ma is otthon, hogy amikor szól zene, felkéri lányait egy kis táncra. De úgy gondolja, nem is az a lényeg, hogy ki mennyire tehetséges, hanem az élmény, az öröm és az együttlét.
„Az év legjobb élménye számomra szintén a tánchoz kötődik. Mert amikor Rimányiné Kiss Anikó táncművész azt mondta, hogy szeretne egyet táncolni velem a 90. születésnapján. Bár izgultam egy kicsit, mert hát mégsem egy könnyű dolog egy táncművésszel táncolni, de azt mondta nekem, hogy legyek egészen nyugodt, mert már sokkal lassabb, mint régen, bízzam rá magam, és minden rendben lesz. És bizony tényleg minden rendben lett, és egy csodálatos élményt kaptam” – mesélte.
Zárásként elmondta, nagyon büszke arra, hogy Szombathelyen ilyen sok kiváló tánccsoport, tánctanár, táncos van, egészen az óvodásoktól a szépkorúakig. Hiszi, hogy ez sokkal jobbá és többé teszi a várost, hogy akik itt élnek, ezáltal boldogabbak lesznek.
Idén 18 tánccsoport több mint 200 táncosa mutatkozott be a Csónakázótó szigetén felállított színpadon. A társastánc mellett többek között akrobatikus rock and roll, balett, néptánc, hastánc és modern táncok is szerepeltek a repertoárban.
Fellépett a West Dance, a Kerék Anikó vezette Népek Körtáncai című produkció, a Movement Academy, a Shamila Hastánc, a Dr. Pesovár Ernő AMI, a Lunah-Shamila és Kocsis Viki Hastánctrió, az ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes és a Vasi Legényczéh, a Salsa La Vida, a Galaxy Akrobatikus Rock and Roll Klub és a Nyitra Free Time SE, az Ungaresca Táncegyüttes, a Zumba Ágival csapata, Francsics Viktória indiai tánccal, a LORIGO TSE, a Westside TSE, a Savaria TSE, a Mira Orient Art, a Rain,Wind & Bells Country Linedance Csoport és a Déri Kata & SilverBirds Bellydance Egyesület.
Közben pedig a szigeten kézműves foglalkozások, arcfestés, csillámtetoválás, lufihajtogatás, népi játszóház és büfé is várta a nézőket egészen késő délutánig.
CzB
Fotó: Pataki Gergő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.