Ezek a CSOK Plusz feltételei
Rögtön fontos tisztázni tehát, hogy a CSOK Plusz létrejötte nem jelenti azt, hogy megszűnik a Falusi CSOK. Az az 5000 fős lélekszám alatti, hátrányos helyzetű kistepelüléseken továbbra is igényelhető, sőt, kombinálható az új támogatási formával. (A Falusi CSOK-nak köszönhetően az egygyermekes családok 1 millió forint, a kétgyermekes családok 4 millió forint, a háromgyermekes családok pedig 15 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak újépítésű lakóházra, használt lakás vásárlására vagy annak korszerűsítésére, bővítésére, 2486 hátrányosabb helyzetű, 5000 fős lélekszám alatti településen. A kapott támogatásnak legfeljebb a fele fordítható a használt lakás megvásárlására, a támogatás kizárólag az önálló újépítésű lakóházakra igényelhető, vagyis újépítésű lakás nem vásárolható belőle.)
A CSOK Plusz 2024 januárjától válik elérhetővé, a kormány ezzel a lépéssel kívánja támogatni a családokat abban, hogy saját otthonhoz jussanak, és ezzel egyidejűleg ösztönözni a gyermekvállalást is. Erről Csák János kulturális és innovációs miniszter beszélt egy múlt heti Kormányinfón. A támogatás nagyvárosokban és a kistelepüléseken is elérhető.
A CSOK Plusz keretében felvehető hitel összege a vállalt gyermekszám függvényében változik: egy gyermek esetén 15 millió, kettő gyermeknél 30 millió, míg három vagy több gyermek vállalása esetén 50 millió forint. A hitel kamata kedvező, 3%, az önrész mértéke pedig 10%, kivéve, ha felújításról vagy bővítésről van szó, ebben az esetben 20%. A futamidő rugalmas, 10 és 25 év között választható, az édesanyák 41 éves korukig vehetik fel a támogatást. Az építkezőket - igény esetén - ingyenes típustervekkel segítik, hogy minél könnyebben és gyorsabban megvalósíthassák beruházásaikat.
A CSOK Plusz az ország teljes területére vonatkozik, a preferált kistelepüléseken a falusi CSOK támogatással együtt is igénybe vehető, ami további anyagi segítséget jelenthet az igénylőknek. Fontos megjegyezni, hogy a CSOK Plusz nem igényelhető telekvásárlásra. Az első lakás vásárlásánál is maximum 80 millió forint értékű ingatlanra, míg nagyobb lakásba költözéshez vagy bővítéshez maximum 150 millió forint értékű ingatlanra igényelhető a támogatás. A CSOK Plusz házaspárok számára érhető el, amennyiben a feleség 41 év alatti, vagy ha már elmúlt 41 éves, de igazoltan várandós. Az örökbefogadással teljesített gyermekvállalás esetén is igényelhető a CSOK Plusz.
A hitel összege gyermekvállalástól függően lehet 15, 30 vagy 50 millió forint, a futamidő pedig maximum 25 év. Az első lakásvásárlásra akár 10 százalékos önerővel is felvehető a CSOK Plusz, amennyiben a család hitelezhető, vagyis megfelel a KHR-státuszra és a jövedelemre vonatkozó követelményeknek. A támogatás igényléséhez szükség van magyarországi lakcímre, büntetlen előéletre, és arra, hogy a NAV felé ne álljon fenn 5000 forintot meghaladó köztartozás. Ezenkívül legalább az egyik szülőnek rendelkeznie kell legalább 6 hónapos TB-jogviszonnyal.
A CSOK Plusz további előnye a kamattámogatáson túl, hogy az első évben nincs szükség tőketörlesztésre, csak a kamatot kell fizetni. Minden gyermek megszületése után egyéves törlesztési moratóriumot kapnak az igénylők, a második után 10 millió forint, a harmadik után pedig 20 millió forint tőke elengedésre jogosultak. Pozitívum még, hogy 80 millió forintos ingatlan értékig illetékmentesség jár a támogatott családoknak.
A CSOK Plusz nem csak a Falusi CSOK-kal, de akár a szintén kedvező kamatozású babaváró hitellel is összeköthető. A Babaváró egy támogatott, kedvező kamatozású kölcsön (2024-től 11 millió forint maximális hitelösszeggel), ami az első évben mindenképpen kamatmentes, ha pedig ezen idő alatt születik gyereke a párnak, akkor egyrészt 3 évre felfüggeszthető a törlesztés, valamint a hitel a futamidő végéig kamatmentes marad. Ráadásul a második gyereknél újraindul a 3 éves fizetési moratórium, illetve elengedik a fennálló tőketartozás 30%-át, míg a harmadiknál az adósság lenullázódik.
A CSOK Plusz részletszabályait novemberre ígéri a kormány, de addig is érdemes bújni a kalkulátorokat, hogy a három támogatási programból kimatekozhassuk a személyre szabott legjobb kombinációt.
Fotó: Pexels/illusztráció
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.