Faápolókat képeznek a Kámoni Arborétumban
A faápolók legtöbbször parkokban, temetőkben, és mostanában egyre több kalandparkban dolgoznak a fákért. Fontos, hogy hozzáértő kezekbe kerüljenek a beteg, balesetveszélyes egyedek, hiszen így élettartamuk meghosszabbítható.
Egy beteg diófa megmentésén fáradoznak a faápoló szakemberek az arborétum bejárata mellett. Emelőkosaras járművel közelítik meg a lombkoronát, hogy visszavágják az ágait. A munka egy három hónapos képzés része, ami a Magyar Faápolók Egyesületének kezdeményezésére valósul meg. A jelentkezők megtanulják, hogyan kell szakszerűen nyúlni a fákhoz. Vannak köztük kezdők, és olyanok is, akik már a szakmában dolgoznak.
"Jelenleg ipari alpinistaként és lakóterületi fakitermelőként dolgozom, nagyon hasonló, de azért vagyok itt, hogy a fák szakszerű karbantartásával foglalkozhassak a beteg fák kivágása helyett." - mondja el a Szombathelyi Televíziónak Károlyi Domokos.
A képzésnek fontos része az elmélet: a tanulók alaposan megismerkednek a fák biológiájával.
"A fák sejtszintű felépítésétől kezdjük az oktatást. Ez fontos, mert tudniuk kell a kollégáknak, hogy a beavatkozásoknak, amit elvégeznek, mi lesz a következménye a fában: ha a koronához hozzányúl, mi lesz a gyökérzetben a következménye. Ehhez kell az, hogy az élettani alapok is meglegyenek." - tudjuk meg Horváth Tibor favizsgáló-faápoló szakmérnöktől.
A kert fáin a gyakorlatban is megtanulják a helyes vágási technikákat. Kézi és motoros fűrészt, metszőollót, a fasebészeti beavatkozásoknál vésőt, kaparót használnak. A korhadt részeket eltávolítják, így az odú kiszárad, és a fa még kap egy kis haladékot. A sétány mellett egy libanoni tölgyet igyekeznek rendbe tenni. Eltolódott a fa súlypontja, belseje a gombák miatt korhad. Több vizsgálatot is elvégeztek rajta, a gyökérterpeszek még épek, de a szerkezete 65 százalékban károsodott. Mivel botanikai ritkaságról van szó, próbálják menteni a menthetőt.
Magyarországon nagyjából száz minősített faápoló dolgozik, de sokkal többre lenne szükség, hogy valóban hozzáértő kezekbe kerüljenek a fák."Mindenhol, ahol fa van, ezt a tudást lehet hasznosítani. A minősített faápolók megrendelői leggyakrabban önkormányzatok és magánszemélyek, gyakran dolgozunk parkokban, kastélyparkokban, temetőben dolgozunk, és egyre nagyobb a kalandparkok fenntartásában a szerepe a faápolóknak." - hangsúlyozza Horváth Tibor favizsgáló-faápoló szakmérnök.
A mostani képzésen hatan vettek részt.
Fotók: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.