Faipari összefogás a fenntarthatóságért (x)
A FALCO Zrt. szombathelyi üzemében felhasználják a fahulladékot. Tisztítás után forgácsot készítenek belőle, ami a forgácslapgyártás alapanyaga (a normál faanyag mellett). A cél az, hogy minél nagyobb arányban kerülhessen ebbe a gyártási folyamatba a fahulladék.
A faipari ágazati stratégia kidolgozása során az együttműködő partnerek kiemelt célja, hogy követhető gyakorlatot alakítsanak ki a fahulladék hasznosítására.
Szakmai összefogással, a Soproni Egyetem bevonásával formálódik az a mintaprojekt, amely a fenntarthatóságot, a tudatos hulladékgazdálkodást és a hatékony környezetmenedzsmentet tartja szem előtt – mondta el Kovács Tamás egyetemi docens, a FALCO Szombathely Klaszter elnökségi tagja.
Magánemberek, cégek is tehetnek azért, hogy minél kevesebb fa kerüljön a lerakóba. A kidobásra szánt faanyag elszállítása, tárolása és kezelése – mielőtt eljut az újrafelhasználókhoz – azonban még megoldásra váró feladat. Az országosan alkalmazható rendszer kidolgozásához elengedhetetlen a közös gondolkodás a hulladékgazdálkodó szervezetekkel, valamint szükséges a kormányzat támogató hozzáállása is, hiszen a fenntartható faipar nemzetgazdasági érdek – hangzott el a konferencián.
Ma a világ népessége 1,7 bolygónyi természeti erőforrást használ fel egy év alatt, vagyis már az év közepén elfogyasztja azt, amit a természet újratermelni képes, ezért a természeti erőforrásokkal való gondos gazdálkodás közös érdekünk – figyelmeztetett Márta Irén. A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért igazgatója a kiterjesztett gyártói felelősségről is beszélt. Ez a cégeket arra kötelezi, hogy a termékük előállítása és értékesítése után gondoskodjanak annak újrahasznosíthatóságáról is.
Az Európai Unió környezetvédelmi és gazdaságpolitikájának kiemelt célja a körforgásos gazdasági modell megvalósítása, aminek fontos eleme az újrafelhasználás. A konferencia keretében a Lignomat Kft. és a FALCO Zrt. csatlakozott a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért, a Holland Nagykövetség és az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére megalakult magyarországi Körforgásos Gazdaság Platformhoz.
Mivel a fa meghatározó energiahordozó és jelentős a szén-dioxid-megkötő tulajdonsága – a faipari program klímavédelmi vonatkozása is mértékadó lehet – jegyezte meg Náhlik András professzor, a Soproni Egyetem rektora. Az intézmény mérnöki kara az ipari szereplők bevonásával indította el duális képzését, aminek köszönhetően felkészültebb, a gyakorlatban jártas szakemberek kezdhetik el a munkát az egyetemi tanulmányaik után. Ők a fenntartható gazdaság vonatkozásában is naprakész ismeretekkel rendelkeznek. A faipar számára az egyetem kutatási bázisként is szolgál. Az szakképző iskolákkal való együttműködés pedig tovább tágítja az ágazat jövőképét, amiben előremutató szerephez jut a környezettudatosság is – tette hozzá Alpár Tibor rektorhelyettes.
Éder Andrea, a Sopron és Térsége Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. kommunikációs osztályvezetője kiemelte: a fa szeretete kulturális öröksége minden generációnak, nemzedékről nemzedékre együtt élünk a fával az otthonainkban, a környezetünkben. Erre alapozva indulhat az a tudatos szemléletformálás, amiben szerepet vállalhatnak a döntéshozók, a gyártók és a visszagyűjtésben érdekelt hulladékgazdálkodók is. (X)
Borítókép: Novák Tibor vezérigazgató (balra), Márta Irén igazgató, Kovács Tamás PR-vezető
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.