Falco gyár: aláírásgyűjtésbe kezdtek a lakók
A petíciót Petőné Kiss Márta indította, 107 környéken lakó írta alá. Ebben arra kérik az önkormányzatot, hogy állapítsa meg, pontosan honnan származik a szálló por, a kellemetlen szag és a zaj, ami megkeseríti a Zanati út, Kolozsvár, Torockó, Sárvár, Szabadka, Varasd utcák és az ipartelepen élők mindennapjait. Az asszony képeket is mutatott, a november elején készült fotókon szennyeződés borítja az autókat. Szeretnék tudni, milyen mit tartalmaz a por, és kérik a városvezetés intézkedését.
Az aláírásokat összegyűjtő asszony emlékeztetett arra, hogy a városvezetés a kampányban egyforma életminőséget ígért a városban, a gyár közelében élők nem magas színvonalat, csak élhető városrészt szeretnének, amiért évtizedek óta hiba könyörögnek.
A gyár 2019-ben szerelte fel több milliárdos beruházás keretében az UTWS-technológiát, amivel az üzem szerint a kibocsátott por, illetve a formaldehid a határértékek alatt vannak. 2020-ban a feldolgozás alatt keletkező anyagok " kiporzásának" megszüntetését is vállalta a cég, de a környékbeliek szerint a zaj- és porszennyezés problémája ezzel sem oldódott meg.
A lakók azt kifogásolják, hogy az elmúlt években végrehajtott fejlesztések ellenére sem javult a helyzet, és attól tartanak, maradandó egészségkárosodáshoz vezethet, ha nem kezdik meg mihamarabb a gyár környezetszennyezésének szigorú vizsgálatát.
A petíciót dr. Nemény András polgármester vette át a lakóktól (Gróf Tamás, Miklós Istvánné, Petőné Kiss Márta, Tóth János). A polgármester jelezte, a környezetvédelmi hatóság kormányzati irányítás alatt áll, így ígéretet tett arra, hogy megszervez egy találkozót Vámos Zoltán főispánnal, ahol egy, a kormányhivatal által is elfogadott mérés elvégzését kérik a lakókkal közösen. A levelet múlt kedden el is küldték a megyei főispánnak.
A petíciókat összegyűjtő Petőné Kiss Márta jelezte, hogy a polgármesterrel történt egyeztetésen állandó mérő felszerelését kérték az üzemre, mert az egyszeri alkalommal történő mérésben nem bíznak. Elmondta, nem állnak perben a gyárral (évekkel korábban volt egy per), viszont úgy érzik, az üzem fenyegeti őket. Petőné Kiss Márta úgy fogalmazott, tudni szeretnék milyen toxikus anyagokat bocsát ki az üzem, milyen mérgező anyagokat tartalmaz a füst és mikor lesz vége a kiporzásnak.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.