Falu krónikása: őrzik és átadják a szellemi értékeket
Harmonikával kísért nótaszó indította a szemlét a Megyeháza dísztermében. A szombathelyi Horváth Balázs gyerekkora óta énekel, nyugdíjasként is fontos számára a kultúra és az értékek átadása, emellett az is, hogy örömet okozzon másoknak.
15 településről 24-en jelentkeztek a hagyományteremtő szándékkal szervezett Falu krónikása szemlére. A Nemzeti Művelődési Intézet célja az értékek átadásával foglalkozó közösségek támogatása, illetve hogy minél többen, köztük a fiatalok is megismerjék a kistelepülések szellemi és nyelvi kincseit.
Éles Krisztina, a Nemzeti Művelődési Intézet Vas Megyei Igazgatósága vezetője kiemelte, azzal foglalkoznak, hogy a szellemi értékeket megörökítsék. A falu krónikását keresik, olyan olvasóköröket, értéktári közösségeket, akik kutatják a helyi írók, költők verseit, legendákat, meséket, ami a helyi identitást is erősíti.
Ódor Ferenc egy százéves történetet mesélt el a hallgatóságnak, melyből kiderült, hogyan került több szekérnyi csonthéjas gyümölcs Mikes püspök udvarába, és miért nevezik dobzosoknak a náraiakat. Elárulta, hogy ő maga is nárai, lassan 70 éve. A mostani fiatalok között és a középkorosztályban is sokan, amikor ezt a történetet meséli, nem tudják, miről beszél. Arra törekszik, hogy minél többen megismerjék.
A művelődési intézet a következő egy hónapban minden megyében megrendezi a Falu krónikása szemlét.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.