Elkezdődött a krízisidőszak a hajléktalanellátásban
Kocsija csomagtartóját nyitotta ki Kelemen Krisztián, meleg kabátokat hozott a Zanati útra. A krízisidőszak sajtótájékoztatójára érkezett a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke, tele szatyrokkal.
Az utcai szociális szolgálat szakemberei este járták be azokat a helyszíneket, ahol tudnak róla, hogy él valaki, aki nem vette még igénybe a Zanati úti ellátását. A krízisidőszak a hideg idő beálltával kezdődik, innentől a fagyhalál fenyegeti a kint élőket.
Németh János, a Közterület Felügyelet szombathelyi irodavezető-helyettese elmondta, hogy a térfigyelő ügyeleti központban a diszpécser a lakossággal folyamatosan tartja a kapcsolatot, és elmondható az, hogy a lakosság nagyon érzékeny erre a témára. Bárkit látnak az utcán, és úgy gondolják, hogy segítségre szorul, a közterület-felügyeletet értesítik. A felügyelet diszpécsere pedig a reagáló szolgálatot, vagy a közterületi szolgálatot azonnal a helyszínre irányítja.
Ha valaki nem hajlandó bemenni a Zanati úti melegbe, akkor az utcai szociális szolgálat szakemberei is adnak pokrócot, konzervet a segítségre szorulóknak.
Németh Klára, a FÉHE Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte, az ügyfeleik keresik azokat a zugokat, helyeket, ahol észrevétlenek maradhatnak. Nagyon fontos, ha a lakosság is észreveszi azt, hogy hajléktalan, fedél nélküli ember húzódik meg akár a bokrok között, akár egy sátorban, akár egy lakhatás céljára nem alkalmas építményben, hívja a szervezetüket, 0680-205-165.
Ezzel tud a lakosság a legtöbbet segíteni ezeknek az embereknek. Télen a konzerveket, tartós élelmiszereket, kabátot, meleg ruhát, alsóneműt várnak az adományozóktól a segítők.
Kelemen Krisztián, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke hozzátette, annak érdekében, hogy idén se fagyjon meg senki se az utcán, az önkormányzat összefogja azokat a szervezeteket, akik egyrészt a jelzőrendszernek, másrészt az ellátórendszernek a részét képezik. Minden évben november 1-jén kezdődik a krízisidőszak, ennek az időszaknak az elején tartanak egy krízismegbeszélést, amelyen jelen vannak ezek a szervezetek.
Mások mellett a mentőszolgálat, a polgárőrség, a rendőrség is segítik a FÉHE szociális szakembereinek munkáját - szükségük van egymásra, hiszen gyakran sérült az utcán fekvő ember, máskor pedig a közterületesek riasztják az utcai szolgálat kocsiját, hogy meleg helyre kerülhessen az otthontalan ember is.
“A tavalyi évben 16 főre kellett fokozottan figyelnünk, akiket nagyon nehéz rávennünk arra, hogy a Zanati út 1. szám alá menjenek be, és ott töltsék az éjszakákat, nyilván önkormányzatunk annak tud segíteni, aki hagyja, elfogadja a segítséget, és megbecsüli a segítséget” – tette hozzá Kelemen Krisztián.
Itt van ugyanis nappali melegedő és éjszakai menedék is. Idén egyébként a munkásszállókról kerülnek ki az utcára emberek, akad köztük ukrán, sőt mongol hajléktalan is.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.