Hajléktalan önkéntesek szedik a szemetet
– A gyorséttermi papírhulladékot, a chipses zacskót és a csokipapírt nem lehet a hajléktalanokhoz kötni, ilyesmit ők nem tudnak megvásárolni. A boros flakont lehet, hogy hajléktalan dobta el, de egy-két renitens személy viselkedése alapján megítélni a fedél nélküli embereket, azt gondolom, helytelen dolog – mondja Németh Klára a sajtóban nemrég megjelent vádakra reagálva, miszerint hajléktalanok szemetelik tele a Kisfaludy utcai játszóteret. – A feltételezésekkel ellentétben nem lakik hajléktalan a játszótéren, viszont délutánonként húsz-harminc fős csoportokban bandáznak ott fiatalok, és szemetet hagynak maguk után. Ezt az ellátottjaink összegyűjtik, másnapra azonban ugyanolyan szemetes a terület. Problémát jelent az is, hogy a közelben működő bolt vásárlói közterületen fogyasztják el az enni-innivalót, és szétdobálják a csomagolást, a flakonokat. Ők nemcsak hajléktalanok, a közeli munkásszállóról mások is járnak oda rendszeresen. Nem volt kellemes ezeket a cikkeket olvasni. A közterületen való viselkedés nem szociális kérdés. Két utcai szolgálatunk van, megtesszük, ami tőlünk telik, de nem vagyunk hatóság. Úgy vélem, az embereknek lakhatási helyzettől függetlenül nem kellene szemetelni – szögezi le a Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Nonprofit Kft. ügyvezetője.
Hangsúlyozza azt is, hogy a hajléktalan emberek nagyon sokat tesznek a tisztább, élhetőbb városért. Ellátottjaik önkéntes alapon jelentkezhetnek szemétszedő akcióra, amit hosszú évek óta pályázati forrásból valósítanak meg heti, kétheti rendszerességgel. Délutánonként öt-hat hajléktalan ember indul szemetet szedni a város külterületeire. Többek között a Parkerdőben, a fő- és bekötőutak mentén, a gyárak környékén, a Puskás Tivadar utcában is begyűjtik az illegálisan elhelyezett nagyobb kupacokat és a szétszórt hulladékot. Egy-egy alkalommal akár 30 zsák szemét is összejön, amit a SZOVÁ-val és a SZOMHULL-lal kialakított együttműködés értelmében a hulladéklerakóban helyezhetnek el térítésmentesen. A fürdőkádtól az autógumin át a ruhaneműig és az építési törmelékig mindennel találkoznak. Ezt a feladatot ellenszolgáltatás nélkül látják el, munkájukat azzal honorálja a FÉHE, hogy a pályázatnak köszönhetően éttermi szolgáltatásokat vehetnek igénybe: a szemétszedés után mindenki, aki az akcióban részt vett, választhat magának pizzát, hotdogot vagy hamburgert, amit amúgy nem tudna megvásárolni.
– Szeretik ezt a lehetőséget az ellátottjaink, szívesen élnek vele, sok a jelentkező. A munka egy jó hangulatú közös étkezéssel végződik – fogalmaz Németh Klára. – Hangsúlyozni szeretném, hogy legfőbb célunk – amellett, hogy igyekszünk minőségi szociális ellátást biztosítani – lerombolni a hajléktalanokkal szembeni előítéleteket. A szemétszedés szép példája annak, hogy ezek az emberek igenis dolgoznak. Az általánosítás nem helyes, az indulatok pedig nem visznek minket előre.
A hajléktalanok önkéntes szemétszedő akciója mellett a FÉHE közfoglalkoztatási programja is a város tisztaságát szolgálja. Két csoportban hat fő dolgozik a belváros különböző pontjain. A munkát a SZOMPARK-kal egyeztetik, fűnyírás után például mindig van egy tisztázó szemétgyűjtés. A frekventált területekre szinte naponta mennek ütemterv szerint, de ha jelzés érkezik, soron kívül is kivonulnak. A hulladékot narancssárga zsákba gyűjtik, elszállításáról a SZOMPARK gondoskodik.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.