Felavatták a Wagner András sétányt a Csónakázótónál
Wagner András 1953. február 6-án Szombathelyen született, itt végezte általános és középiskolai tanulmányait, majd Budapesten autóközlekedési műszaki tanári és középiskolai tanári végzettséget szerzett. 1990. október 23-ától Szombathely Megyei Jogú Város polgármestereként nyolc éven keresztül, majd 1998-2002 között önkormányzati képviselőként dolgozott szeretett városáért. Polgármesterségének nyolc éve alatt gazdaság- és városfejlesztés, beruházások mellett kiemelten foglalkozott a városban élők gondjaival, segített azok megoldásában. Közvetlen egyéniségével, töretlen munkakedvével sokszor reménytelennek látszó problémák sorát sikerült megoldania. Legfontosabbnak tartotta az emberi tisztességet, megbízhatóságot, s ezt a saját személyes példájával is igazolta. Később, politikai pályafutása során a településfejlesztés olyannyira a szívügyévé vált, hogy halála előtt a Pécsi Tudományegyetem PhD-képzésén is részt vett, és több felsőoktatási intézményben oktatott a témában. Wagner András a közéleti személyiségektől elvárt tisztességével, személyes példájával kivívta polgártársai tiszteletét, az általa elvégzett munkával pedig méltóvá vált az utókor megbecsülésére. 2007. május 31-én életének egy tragikus közlekedési baleset szövődménye vetett véget. 53 esztendős volt. Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése egyhangú szavazással 2007-ben posztumusz „Díszpolgári Cím” kitüntetést adományozott neki. 2022-ben dr. Czeglédy Csaba (független) képviselő javasolta, hogy nevezzenek el közterületet Szombathely díszpolgáráról. Először a Gyöngyösparti sétány került szóba, ám később a Csónakázótó körüli sétány mellett döntött egyhangúlag a testület
- Ha a sors kegyesebb lett volna, akkor a mai napon minden bizonnyal együtt ünnepeltük volna Wagner András születésnapját: bejött volna hozzám a városházára, beszélgettünk volna családról, barátokról, politikáról, szeretett városunkról, Szombathelyről. Megkérdeztem volna tőle, hogy milyen volt az első és az utolsó napja polgármesterként – kezdte ünnepi megemlékezését dr. Nemény András, aki később azt emelte ki: Wagner András kimondottan érdekes, ugyanakkor nehéz időszakban vált a város első emberévé.
- A rendszerváltás megannyi bizonytalansággal járt. A szabadság gondolata mellett megjelent a munkanélküliség, a gazdasági válság, az emberekben ezáltal pedig a frusztráció, a bizonytalanság. Wagner András azonban olyan személyiség volt, aki mindenkinek segíteni akart: empatikusan közelített mindenkihez, politikai riválisaival is megtalálta a közös hangot. Emberközpontú gondolkodása példaértékű volt. Egyszer azt mondta: 1990-ben művelt laikusok ültek a közgyűlésben, akik tenni akartak a városért. Nos, András mindent megtett Szombathelyért, a város gazdasági és kulturális életébe változást hozott, polgármestersége ideje alatt alakult ki a szociális védőháló. Rengeteget dolgozott, nem ismert megoldhatatlan problémát. Rengeteget tanultam tőle – emlékeztetett a polgármester, aki Arany János idézetével zárta a szavait:
- Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben, Ember lenni mindég, minden körülményben. Nos, Wagner András igazi humanista volt, nagyon boldog vagyok, hogy a testület egyhangúlag támogatta a javaslatot, hogy közeret nevezzünk el róla – mondta dr. Nemény András.
Wagner Rozi dr. Czeglédy Csabának és a városvezetésnek mondott köszönetet a nemes kezdeményezésért, mint mondta: a Csónakázótó melletti terület ideális helyszín, hiszen itt éltek néhány évig, és minden szombathelyi szeret itt időzni. Wagner Anna a rendszerváltás időszakát idézte fel, érezte édesapján, hogy izgalmas időszak következik az életükben.
- Mindenkivel megállt apa beszélgetni a Fő téren, gyermekként ez nem volt izgalmas, de tudtam, hogy mindezt azért tette, mert segíteni akart az embereknek – mesélte Wagner Anna. Wagner Veronika édesapja humoros természetéről is beszélt, majd azt emelte ki, hogy érthetetlenül fiatalon távozott apukája.
- Korán hagyott itt minket, de olyan erkölcsi iránytűt hagyott maga után, amely megkönnyítette az életben való eligazodást. Maradandót alkotott Szombathelyért, mi pedig hálásak vagyunk a városnak, hogy ezt a csodás közteret róla nevezték el – tette hozzá Wagner Veronika.
A rendezvény kulturális műsorral zárult Nemes Judit és Tóth Dániel részvételével.
(Fotó: Nagy Jácint)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.