A mai Szombathely egészen más város lenne az ő munkája nélkül – felavatták Hollán Ernő szobrát
A Vas Vármegyei Mérnöki Kamara a 2024-es évet – Hollán Ernő születésének 200. évfordulója alkalmából – Hollán emlékévnek nyilvánította. Hollán Ernő 200 éve, 1824. január 12-én született Szombathelyen. Magyar hadmérnök, altábornagy, államtitkár, főrendiházi tag, valóságos belső titkos tanácsos, az MTA tagja, a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet alapítója és első elnöke. Hollán Ernő életpályájának kivételes útja során nemcsak a hadmérnöki szakmában, hanem az építészet és mérnöki tudomány terén is kiemelkedő teljesítményeket nyújtott. Ő volt az egyik alapítója és első elnöke a Magyar Mérnök- és Építész-Egyletnek, ahol szellemi vezetőként és elkötelezett szakemberként is szolgált. 1900. május 28-án hunyt el Budapesten, akkor már ott élt, hiszen munkásságának utolsó évtizede már Budapesthez kötötte. Koporsóját a vonat vitte a Veszprém megyei Békásig – innen származik felesége –, itt található ugyanis a családi sírkápolna, ahol minden májusban tartanak megemlékezést, 2013 óta pedig emlékfát is ültetnek.
Elsőként Nádor István, a mérnöki kamara elnöke méltatta Hollán Ernő munkásságát.
– „Mert a szobrok nem annak készülnek, akit ábrázolnak, hanem a jövő generációnak, akinek a szoborban meg van adva a minta, melyhez hasonlítsanak.” Kortársának, Mikszáth Kálmánnak igaza volt. Nekünk ma a szobor mintáját adó emberre és szellemi örökségére egyaránt kell emlékeznünk. Nekrológjában így írt a Pesti Napló: Egyike volt azon keveseknek, akik változatos életpályájuk során minden állásukban hasznossá váltak hazájuknak – hangsúlyozta Nádor István.
Mint elhangzott: szülővárosát soha nem felejtette el. Szombathely szülötte politikusból bölcs államférfivá emelkedett. A szabadságharc ideje alatt honvédő katonaként állt helyt. A kiegyezés előtt Deák Ferenccel munkálkodott a haza felemelkedésén. Tudós mérnökként is tevékenykedett megyénkben, és elévülhetetlen érdemei vannak a vasúthálózat fejlesztésében.
– A vasi mérnökök most büszkén állhatnak itt, hiszen ötletünk nyitott szívekre és fülekre talált. Az önkormányzat mellett több környékbeli megye építész kamarája is részese lett a közadakozásnak, amelynek eredménye a szobor. Köszönet és hála mindenkinek, aki szerepet vállalt Hollán Ernő első köztéri szobrának létrejöttében – zárta szavait Nádor István.
Majthényi László, a Vas Vármegyei közgyűlés elnöke arról szólt, hogy Hollán Ernő igazán gazdag életúttal rendelkezett. Kiemelte: Felsőőr kerületnek volt az országgyűlési küldötte – ezzel kezdődött a politikai karrierje. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc ideje alatt a végsőkig kitartott Péterváradnál, csak a világosi fegyverletétel után, szeptember 7-én vonta be a magyar trikolort a várról. Később matematikatudományban mélyedt el, publikált is, majd könyvet írt a vasúthálózat fejlesztéséről. Tudományos munkássága hamarosan az akadémiára repítette, az emlékérmet elfogadta, a jutalmat természetesen felajánlotta. Mint aktív akadémiai tag azon dolgozott, hogy létesüljön mielőbb külön hadtudományi bizottság is. Végezetül Majthényi László is köszönetet mondott mindazoknak, akik a szobor létrejöttében szerepet vállaltak.
Dr. Nemény András Teller Ede idézetével nyitotta beszédét: „A múlt létezik, de a jövőt minden atom, minden csillag, minden élőlény minden pillanatban újra alkotja.”
– Hiszem azt, hogy a múlt nemcsak létezik, hanem fontos, és nem önmaga miatt, hanem pont azért, mert a múlt az, ami a jövőt újra tudja építeni. Ehhez azonban először meg kell ismernünk a múltat – szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen Szombathelyen bizony van mit megismerni. Mondhatjuk úgy is, hogy Szombathely kiváló alapanyag a jövőhöz. Így volt az ókorban, a középkorban, vagy a XIX-XX. században is. Egy emlékév remek alkalom arra, hogy a múltunk egy arra alkalmas részét górcső alá vegyük, kinagyítsuk, megértsük és beépítsük – fogalmazott a polgármester, aki Hollán Ernő életútjáról elismerően szólt.
– Kétszáz év nagyon távolinak tűnik, de nem olyan emberek esetében, akiknek a hatását ma is érezhetjük. A mai Szombathely egészen más város lenne az ő munkája nélkül – emelte ki dr. Nemény András, aki a vasúthálózat kiépítéséről is beszélt. Mint fogalmazott: Szombathely vasúti gócponttá vált, munkát adott az embereknek, ez pedig az infrastruktúra további fejlesztésével járt. Így alakult ki a modern, polgári Szombathely a századfordulóra.
– Városunk lakossága megnégyszereződött – ekkor alapozták meg azt a jövőt, amit ma jelennek hívunk. Hollán Ernő haza- és szakmaszeretetéből Szombathely profitálta a legtöbbet – zárta szavait dr. Nemény András.
Kelemen Zoltán, a Weöres Sándor Színház alapító színésze ugyancsak Hollán Ernő életéről beszélt.
Az esemény végén leleplezték Veres Gábor szobrászművész alkotását: a kompozíció egy 5/4-es bronz mellszobor, mérete 40x50x10 cm. Mellette található egy hozzá tartozó pad is, információs elemekkel. Az emléktáblán egy QR kód is megjelenik majd, melynek beolvasásával további információk érhetők el.
A rendezvény koszorúzással zárult.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.