Félelem és várakozás az erdőtüzek szomszédságában (Beszámoló Ausztráliából)
Az október óta tomboló bozót- és erdőtüzek miatt emberek tízezreit kell kimenteni Ausztrália délkeleti térségéből. Ausztrália-szerte 5,5 millió hektárnyi földterület égett le, eddig több mint 20-an meghaltak, több tucat embert tartanak nyilván eltűntként és több ezer ház vált a lángok martalékává. A jelenlegi futótüzek példa nélküli katasztrófát képeznek az állatvilág szempontjából is, a becslések szerint az egymilliárdot is elérheti a bozót- és erdőtüzekben eddig elpusztult emlősök, madarak és hüllők száma. Ezek az adatok is elborzasztják az embert, de vajon milyen lehet a kontinensen megtapasztalni a természet pusztító erejét? – erre a kérdésre kerestük a választ Anna Di Medio, egy Melbourne-ben élő, Vas megyei gyökerekkel büszkélkedő édesanya segítségével.
– Nagyon régóta nem esett az eső, országszerte nagy a szárazság – mondja Anna. – Negatív rekordot döntött a csapadék mennyisége, pozitív rekordot pedig a hőmérséklet. A rettentő szárazság mellé rettentő hőség társult, s ehhez jöttek még hozzá a szokásosnál is erősebb széllökések. Az egyáltalán nem ritka nálunk, hogy pusztító bozóttüzek vannak az évnek ebben az időszakában, de ez a mostani mégis más. Minden évben, szigorú ellenőrzés mellett a száraz fáktól, ágaktól, bokroktól, levelektől megtisztítják az erdőket, ezzel is meggátolva a tüzek kialakulását, terjedését. Idén ez engedély hiányában elmaradt, így a fák egyre nagyobbak és egyre szárazabbak lettek. Bár nem vagyok szakértő, de ez is biztosan hozzájárulhatott a katasztrófa kialakulásához, melyet az egész világ ismer. Elszorul a torkunk, ha az áldozatokra gondolunk, a családtagjaikra, azokra, akik elveszítették otthonaikat, az elpusztult állatokra.
Ausztráliában a bozóttüzek miatt vészhelyzetet hirdettek. Melbourne-ben jelenleg nincs szükségállapot, de a tőle kétórányira lévő Victoriaban igen. Anna hozzáteszi, ha nem csökken a hőmérséklet és nem esik az eső, akkor náluk is elrendelik a szükségállapotot, mert hatékonyabban tudnak védekezni katasztrófa esetén.
– Nálunk is érezni és látni a füstöt a levegőben – folytatja. – Az ég zavaros, s narancsszínben játszik. Ahol tűz van, ott mélyvörös az égbolt az alja, vastag a füstfelhő, néhol villámlik is. Nagyon félelmetes. Bele sem merek gondolni azok helyzetébe, akiknek már el kellett hagyniuk az otthonukat. Szerencsére nincs ilyen ismerősünk. Folyamatosan figyeljük a híradásokat, s várunk. Addig mindenki próbál segíteni, ahogy tud. Az egyik barátnőm önkéntes tűzoltó, jelenleg is készenlétben van, hogyha közelít hozzánk a tűz, akkor azonnal el tudjon indulni. Félünk, és folyamatosan azon gondolkodunk, hogy mi lesz akkor, ha marad a borzalmas meleg és erős szél társul hozzá. Mi nem olyan helyen lakunk, ahol eddig félnünk kellett volna, de mindenre fel kell készülnünk, hiszen a tragédia gyorsan megtörténhet. (BB)
Az erdőtüzeket okozó időjárási jelenségeket az index.hu foglalta össze - itt olvasható el a meteorológiai helyzet.
Borítókép: Twitter
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.