Felragyogott a betlehemi csillag
Tegnap napnyugta után rövid ideig a szerencsésebb helyszínekről megfigyelhettük, ahogy a Szaturnusz és a Jupiter elérik legközelebbi látszólagos helyzetüket egymáshoz képest. A jelenséget "betlehemi csillagnak" vagy "a karácsony csillagának" is szokás hívni. Ez az együttállás Jézus születésekor is bekövetkezett. Azért is különleges, mert közel 800 évente egyszer fordult elő.
A két bolygó fényessége és színe szinte összeolvadt egyetlen egyesült bolygóvá és egy látványos bolygó-kettőscsillagban gyönyörködhettünk. A jelenség egészen december 30-ig látható lesz, annyi különbséggel, hogy a napok multával kevésbé lesz látványos.
Az Időkép cikke szerint ez az első ilyen Jupiter-Szaturnusz együttállás a 21. században. Az eddigi legszorosabb együttállásukat 1623-ban figyelték meg, mindössze 14 évvel azt követően, hogy Galileo Galilei megalkotta az első távcsövet. Az ideihez hasonló közeli együttállásukra 60 évet kell várni, az ideit követően 2080. március 15-én lesz a két bolygó látszólag ilyen közel egymáshoz az égen.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.