Felsőcsatár: tűzoltás, önkéntes alapon
– 1889. január 9-én döntött Alsó- és Felsőcsatár lakossága az önkéntes tűzoltó egylet létrehozásáról. Az egylet működését, valamint a döntéseit igazoló jegyzőkönyvet ezen a napon nyitották meg. A dokumentumot egészen 1947-ig vezették – mesélte Biroczki Zoltán, akitől később megtudtuk azt is, hogy a szerház még 1907-ben épült meg. Sajnos, az akkori tagságból többen nem tértek haza az 1. világégésből. Emlékezetes dátum még az 1929-es, ekkor ugyanis Szentpéterfán történt tűzeset, amelynek oltásában három napig segítettek a csatári önkéntesek.
A településen a 2. világháború pusztítása is éreztette a hatását: több házat égettek fel a német és a szovjet csapatok. 1945 után az egyesület életében szűkös esztendők következtek, az újraszerveződés 1956-ban történt meg, majd négy esztendővel később új szerház épült a faluban.
2010-től aztán új alapokra helyezte a működését az Önkéntes Tűzoltó Egyesület, amely ma csaknem harminc tagot számlál. Azóta jó néhány alkalommal kellett már segíteniük a bajba jutottakon.
– 2014-ben nagy árvizet kapott a térségünk, Nardán volt felhőszakadás, a patak pedig nem tudta elvinni a vizet, elöntötte az alsócsatári részt, amely így házakat veszélyeztetett. Szivattyúztunk, homokzsákot pakoltunk, mozgósítottunk mindenkit, akit tudtunk. Összefogott az egész község, mindenki tette a dolgát, sőt, a környékbeli településekről is jöttek segíteni. Ez az esemény is közrejátszott abban, hogy komolyabb fejlesztésekre is gondoljunk. A vaskeresztesi kollégáktól megvettük az 1000 literes víztartályú Opel Blitz gépjárművet, ezáltal pedig a besorolásunk is változott, immár ÖTE I. kategóriájú egyesületként vagyunk nyilvántartva. Ez azért is fontos, mert így nagyobbak a pályázati lehetőségeink a fejlesztésekre – elevenítette fel az elmúlt évek történéseit a parancsnok, aki büszkén hozzáfűzte: tizenöt komplett bevetési ruhát tudtak már beszerezni, és az eszközállomány is minden modern igényt kielégít.
– Helyben is egyre többen felfigyeltek a munkánkra. Öt éve a helyi vállalkozók egy csoportja, valamint a MAM Hungária Kft. ezer euróért vásárolta meg nekünk Rohoncról a mostani tűzoltóautónkat, ami 2 ezer liter víz szállítására alkalmas, emellett motorfűrész, aggregátor és feszítővágó is van rajta. 2019 augusztusában avattuk fel az új tűzoltó szerházát, az egyesület 130 éves jubileumi ünnepségén. Az új épület a Petőfi utcában, azaz központi helyen található, majdnem 90 négyzetméter az alapterülete, két kocsibeállású, több mint 7 méteres belmagasságú, praktikus az elrendezése, és 11 millió forintból sikerült elkészíteni. Az utolsó munkákkal 2020 tavaszán végeztek a szakemberek. Szerencsére a működésünkre is kapunk támogatást, cégektől és magánszemélyektől egyaránt – mondta Biroczki Zoltán, aki később a jelenlegi helyzetről beszélt.
– A fiatalokat próbáljuk kapacitálni a belépésre, de sajnos, egyelőre kevés sikerrel. Pedig valóban nagyszerű a légkör, baráti a kapcsolat közöttünk. A legidősebb tagtárs már betöltötte a hetvenet, a legfiatalabb a harmincas évei elején jár. A gárda nemcsak a munkában, hanem a civil életben is remek közösséget alkot: minden hónap utolsó péntekén csapatépítő tréninget tartunk a szerházban. Ami a munkát illeti: SMS-ben kapjuk az értesítést, ilyenkor mindenki, aki csak tud, jön a szertárba, öltözik, és indulunk oltani. Az idén kétszer mentünk kéménytűzhöz, egyszer Narda és Csatár között közúti balesethez, oltottunk tarlótüzet is, de tán a legkomolyabb kárral egy kocsi kiégése járt, ez nálunk történt a szőlőhegyen. Ám szerencsére ezekben az esetekben nem halt meg senki, így mondhatjuk, hogy viszonylag nyugalmas eddig az idei esztendő – tette hozzá a parancsnok.
A tűzoltók remek kapcsolatot ápolnak a helyi iskolával, az egyházközösséggel, valamint az önkormányzattal is. A pandémia alatt nem tudták megrendezni a tradicionális Márton-napi Libabált: az ebből befolyt összeg komoly tételt jelent az egyesület költségvetésében.
– Az idén is jó eséllyel elmarad a rendezvény, ám így is próbáljuk pótolni a kieső pénzt. Folyamatosan figyeljük a pályázati lehetőségeket, emellett lomtalanítás előtt összegyűjtjük a vasat, amit mi adunk le, ebből is bevételt szerezve a csapatnak – zárta szavai Biroczki Zoltán.
Krilov István
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.