Figyelünk a szombathelyi gyermekekre
- A közgyűléseken gyakran felmerülő kérdés, hogy mi a helyzet a játszóterekkel. Valójában ez egy objektív dolog: 2019-ben, amikor a közgyűlésben többségbe kerültünk, az egyik első döntésünk volt, hogy egy komolyabb összeget különítettünk el ezek rendbetételére. Az elmúlt három és fél évben a városunk 189 millió forintot fordított erre, ebből a legnagyobb, a 60 millió forintos tétel egy új játszótér építése volt a Parkerdő lakóparknál, amely 2020-ban készült el. Ezt követően játszótér-fejlesztési programot hirdettünk: mintegy 30 millió forintot 13 játszótér rendbetételére költöttünk. Kiemelném azt az uniós projektet is, amelynek köszönhetően ma újabb közösségi terek újulhattak meg. Városunk 35, az unió pedig csaknem 65 millió forinttal járult hozzá a költségekhez, amelynek eredményeként az oladi és itt, a derkovitsi játszótér teljesen megújult, a Barátság utcaiban pedig részlegesen rekonstrukciót sikerült végrehajtani. Rendszeresen ellenőrizzük ezen területek állapotát, ha hiba van, javítják a szakemberek. A szombathelyi gyermekes családok látják, hogy figyelünk a játszóterekre, nagy gondot fordítunk rá, még most a nehéz gazdasági helyzetben is. Egy biztos: továbbra is figyelünk a szombathelyi gyermekekre – hangsúlyozta a polgármester.
Horváth Soma, mint a városrész képviselője kiemelte: a városrész északi felének a legnagyobb közösségi tere újult meg.
- Gyermekkorom óta alig változott a játszótér, egészen ez év őszéig. Köszönettel tartozom a képviselő-testületnek, hogy az Európai Uniós pályázati pénzt kiegészítette saját forrással. A kialakított területen több generáció is jól tudja magát érezni, hiszen nemcsak az óvodások, hanem a bölcsődések is találnak maguknak biztonságos játékokat. A múlt pénteken délután jártam itt, és a legnagyobb örömömre rengetegen voltak – emelte ki Horváth Soma.
A Bem József utcai, immár akadálymentes játszótéren a meglévő sport- és játszóeszközöket, valamint a park nyugati oldalán lévő lépcsőket elbontották, a homokozót rendbe tették. A játszótéren mini házikót, mászóvárat, karusszelt, madárfészek babaülőkés hintakombinációt, rugós helikoptert, ügyességi pályát, kettes hintaállványt, csúszdás mászóvárat, valamint 11 darab padot, egy lócát, 1 asztalt, valamint egy ping-pong asztalt helyeztek ki. 8-9 fát is ültettek, Horváth Soma hozzátette: külön öröm számára, hogy civil kezdeményezésre itt alakították ki a Centenáriumi Liget emlékhelyét.
- A szombathelyi önkormányzat és a Szombathelyi Parkfenntartási Kft. konzorciumi keretek között valósította meg a projektet – mondta Izer Gábor, a Szompark igazgatója, majd hozzátette: jelenleg városunkban 78 játszótér van. Az idén 44-et kellett felülvizsgálni, ennek keretében valamennyi térnél elvégezték a kisebb-nagyobb munkálatokat – mondta az igazgató.
Bődi Lívia, a Szombathelyi Szépítő Egyesület elnöke a Centenáriumi Ligetről beszélt (a játszótértől nem messze volt korábban a liget).
- A Vas Népe 1985. november 29-i számában jelent meg az alábbi rövid híradás a Centenáriumi ligetről. „A Szombathelyi Szépítő Egyesület alapításának 100. évfordulója alkalmából november 29-én délután 14 órakor a Bem József utcai elektromos transzformátorház és a Váci Mihály utcai Általános Iskola sportpályái mögötti területen centenáriumi ligetet avatnak. A liget a Kertészeti és Parképítő Vállalat önzetlen segítségével készült. A terület gondozását az általános iskola tanulói vállalták”, állt a rövid kis hírben. Sajnos, az előbb ismertetett újságcikken kívül nem találtunk más forrást, terveket, amelyek alapján rekonstruálni tudtuk volna a liget kialakítását. Mivel egyesületünk tevékenységének egyik fontos eleme az örökségvédelem, örökségünk védelme, adott volt, hogy valamit tennünk kellene, hogy az elődeink által 37 évvel ezelőtt kialakított zöldterület újból teret kapjon. Mivel a ligetet az eredeti helyén nem volt lehetőség újra kialakítani, így a város felajánlásának köszönhetően egy kicsit távolabb, de egy nagyon szép környezetben sikerült az emlékhelyet létrehozni. És ami külön öröm számunkra, hogy az egyesület tulajdonát képező két pihenő padunk – amelyek egykor a Smidt Múzeum udvarán álltak és az új épület felépítése után már nem kerültek vissza - szintén helyet kaptak itt. Szeretném megköszöni a városvezetésnek, hogy a szervezetünk múltjának egy darabkáját megőrizhettük és az utókor számára nyomot hagyhatunk. Egyesületünk féltő szemeit mindig a területen fogja tartani – zárta szavait a Bődi Lívia.
(Fotó: Bonyhádi Zoltán)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.