.jpg)
Folytatódnak a Savaria moziban az internetes zaklatásról szóló, preventív diákvetítések
A világháló végtelen lehetőséget rejt: legfőképp a kapcsolattartás terén. Ám ez komoly veszélyekkel is járhat, főleg a fiatal korosztály számára. 2022 óta több szervezet is rendszeresen tart figyelemfelhívó rendezvényeket, amelyek középpontjában az online térben elkövetett szexuális zaklatás és gyermekbántalmazás áll. A fiatal lányok és nők 58 százaléka találkozott már online térben elkövetett abúzussal. A jelenségnek külön neve is van: kiber erőszak.
- Ebben az évben ez az első alkalom, de tavaly már ötször volt ilyen programunk és idén is tervezünk további vetítéseket. Szerintem rettenetesen fontos az, hogy minden nyolcadikos, sőt most már inkább minden hetedikes lássa ezt a filmet, és részt vegyen azon a beszélgetésen, ami ezt a programot is követi majd - mondta el a Szombathelyi Televíziónak Pataki Ágnes szervező.
Csütörtökön a Savaria moziban öt szombathelyi általános iskola nyolc végzős osztálya vett részt a vetítésen, ahol a Csapda a neten című cseh dokumentumfilmet nézték meg a gyerekek. A film alkotói három színésznőt kértek fel, hogy 12 éves lánynak adják ki magukat. Online profilt hoztak létre számukra, amire rögtön lecsaptak a netes ragadozók, jellemzően 40-es vagy idősebb férfiak. A beszélgetések hamar szexuális irányba terelődtek.
- A program előtt azt gondoltam, ez a korosztály nem igazán lesz aktív a vetítést követő beszélgetésben, majd én lepődtem meg a legjobban, hiszen gyakorlatilag a fél óra kevés volt, mindig újabb és újabb kérdések jöttek fel. Nagyon érdeklődőek voltak a gyerekek, volt, a kérdésekből kiderült, hogy nagy részük találkozott már szexuális zaklatással az interneten - árulta el Pataki Ágnes.
A témát érintő kérdésekre a filmvetítés után Ávár Zsuzsanna bíró, Darabosné Karba Katalin rendőr alezredes valamint Magyar Veronika pszichológus kötetlen beszélgetés keretében válaszolt.
- Ha bármi olyat tesznek veletek , amit itt a filmben is láttunk, akkor ne féljetek beszélni róla szüleitekkel. Ha a szüleitekkel nem olyan bizalmas a kapcsolat, akkor nagyszülővel, vagy olyan személlyel, akiben - ami a filmben is elhangzott - megbíztok - hangsúlyozta Darabosné Karba Katalin rendőr alezredes (VVRFK Bűnmegelőzési Alosztály).
Az internetes zaklatás megelőzése és a biztonság érdekében fontos, hogy a fiatalok szülői felügyelet mellett legyenek jelen az online térben.
Csapda a neten (cseh dokumentumfilm, 2020) A film sokkoló képet mutat arról, milyen veszélyek leselkednek a gyerekekre és kiskamaszokra a világhálón. A Csapda a neten hatalmas port kavart, rendőrségi eljárások is indultak a nyomán, ennél azonban sokkal fontosabb, hogy ráirányítja a figyelmet a probléma súlyosságára. A filmet rendező Barbora Chalupová és Vít Klusák nem élménybeszámolókra és adatokra hagyatkozott, hanem „laboratóriumi körülmények között” mutatja meg, mi történhet a csetablakokban, amikor a szülők épp nem néznek oda. Három felnőtt színésznőt válogattak ki a forgatáshoz, akiknél fontos szempont volt, hogy fiatalabbnak nézzenek ki a koruknál, így hihető legyen róluk, hogy csak 12 évesek. Kiskamasz álprofilokkal regisztrálták őket több közösségi hálón, majd várták, hogy mi történik. Nem kellett sokáig tétlenül ülniük: öt órán belül 83 férfi írt rá a kiskorúnak hitt színésznőkre, explicit szexuális kéréseket/követeléseket megfogalmazva feléjük. Ez a szám a tíznapos forgatás alatt pedig csaknem 2500 zaklatóig kúszott. Az egyórás filmben láthatjuk, ahogy ismeretlen, középkorú vagy még idősebb férfiak kapásból maszturbálni kezdenek online beszélgetőpartnerük előtt, majd hízelegnek, követelőznek, zsarolnak, gyerek- vagy állatpornót küldenek és titkos találkát kezdeményeznek, annak ellenére, hogy a lány többször is közli velük: még csak 12 éves, és semmit nem tud a szexről. |
Fotó: Nagy Jácint

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.