Gazdálkodj okosan: takarékossági javaslatok
Az elmúlt hetekben bekért adatok alapján 121 épületben működik az önkormányzati szervezetrendszer, az energiaköltségek 2021-ben 2,9 milliárd forintot tettek ki – ha ebből a két legnagyobb felhasználót, a Vasivíz Zrt.-t és a Távhőszolgáltató Kft.-t levesszük, a végösszeg 484 millió forint. Ehhez jött 124 millió forintba kerülő közvilágítás, ami 2022-re 145 millióra emelkedett. A 2023-ra várható adatok nem festenek túl jól: 2,9 milliárd helyett körülbelül 24,3 milliárd lesz a várható rezsiszámla, de a Vasivíz, a Távhő és a közvilágítás nélküli fizetendő összeg 2,8 milliárdra nő a 484 millió helyett. Ha ehhez hozzáadjuk a SZOVA új telephelyének, valamint a Fedett Jégcsarnoknak várható 300 milliós, illetve a közvilágítás 436 milliós pluszköltségét, akkor a városnak 3,2 milliárdos kiadási többletet kell megoldania, előteremtenie.
A takarékossági intézkedések alapelveiről dr. Nemény András polgármester hétközi videójában is: a város igyekszik a feladatok ellátás kisebb területen végezni intézmények áthelyezésével, az így felszabaduló ingatlanok árát az energiaköltségekre fordítják, az üresen maradó épületekben csak temperáló fűtés lesz, a jogszabályi előírások betartva minimalizálják a nyitvatartást, felfüggesztenek nem kötelező feladatokat, nem szükséges fejlesztéseket elhalasztanak illetve előnyben részesítik a home office-ban végzett munkát. Ezek mellett szünetel a városi épületek díszkivilágítása és lezárták a városi szökőkutakat. Az intézmények irodáiban a fűtési szezonban kötelezően 20 fok lesz, minden intézményvezető, ügyvezető köteles részletes intézkedési tervet készíteni és azt alkalmazni a működési költségei minimalizálására, továbbá az önkormányzati intézményeknél, cégeknél jövő év végig létszámstopot rendeltek el.
Óvodák, bölcsődék
A Polgármesteri Hivatalban egyebek mellett a felhalmozási kiadásokat jövőre 80%-kal csökkentik, több mint 30 pontból álló takarékossági csomagot vezetnek be, ami évi 100 milliós megtakarítást jelent és elhalasztják a házasságkötő terem felújítását.
Az óvodákban és a bölcsődékben 24 fok lesz a mosdóban, zuhanyóban, orvosi szobában, 22 fokra fűtik a csoport szobát, öltözőt, szociális helyiségeket, 20-ra a tornaszobát, a műhelyben, konyhában, felnőtt illemhelyiségekben 16 fok lesz. Azt javasolják, hogy az őszi, téli és tavaszi szünetben a gyermeklétszámhoz igazodóan csak meghatározott óvoda legyen nyitva, így többit erre az időre bezárhatják. A téli szünetet megelőző 3 napban (december 19-től december 22-ig), valamint január 3. és 6. között ügyeleti rendszerben működnének a bölcsődék (és így a konyhák is), előzetes igényfelmérés esetén.
A Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat kezelésében lévő Gondozóház december 31-én bezár az evangélikus egyházzal kötött egyezség alapán. Az idősek klubját áthelyezhetik, így az ingatlan értékesíthető, és a befolyó bevétel pedig átforgatható rezsiköltségbe. Az idősek klubjaiban 22 fok lesz, hétvégeken és ünnepnapokon csak étel elvitelére lenne lehetőség fűtési szezonon belül. Az intézkedés évente kb. 70 napos leállást jelent 4 telephelyen. A munkatársak otthoni munkavégzésével 30 nap fűtési nap takarítható meg.
A Szombathelyi Egészségügyi és Kulturális GESZ-hez tartozó intézmények közül a A Humán Civil Ház (Bem J. u. 9/B.) funkciója biztosítható a Nádasdy F. u. 4. szám alatti ingatlanban. A Bem J. u. 9/B. szám alatt lévő 5 fő védőnő áthelyezhető a Váci Mihály utcai rendelőbe. Az így felszabaduló ingatlan akár értékesíthető is, az abból befolyó bevétel pedig átforgatható rezsiköltségbe. Az anyatejgyűjtő állomás a költséghatékonyság érdekében működtethető a Markusovszky 8. szám alatti új Egészségügyi Alapellátó Központban. Így a Szűrcsapó 45. szám alatti ingatlanrész lezárható. A pénteki home office-szal 30 fűtési nap spórolható meg.
Fogyatékkal Élőket és Hajléktalanokat Ellátó Nkft. felfüggeszti az Óperint u. 1. szám alatt lévő CSEÖH ház működtetését fűtési időszakra, a munkavégzés átkerül a 11-es Huszár út alatti telephelyre. A Sas u. 2. szám alatt lévő közfoglalkoztatási egység a Zanati út 1. szám alatt, a Vörösmarty utcai szociális foglalkoztatót kevesebb helyiségben működik. A Fő téren lévő kézműves kuckó átköltözhet a Vörösmarty utcai telephelyre.
Könyvtár, Agora, múzeumok
A Berzsenyi Dániel Megyei Hatókörű Városi Könyvtár átszervezi a fiókkönyvtárai működését, ezek közül a szentkirályi szeptember 30-án bezár, a Jáki úti fiókkönyvtár ideiglenesen bezár a következő fűtési szezonra, a Kámoni fiókkönyvtár nyitvatartását korlátozzák: egyelőre pénteken és szombaton 13 és 16 óra között lesz nyitva, a Hunyadi úti fiókkönyvtár működési idejét meghosszabbítják, a hét minden munkanapján 10 és 18 óra között várja az olvasókat. A Berzsenyi Könyvtár heti 30 órán át várja az olvasókat (a törvényi minimum jelenleg heti 25 óra), hétfőn, kedden, szerdán a könyvtár zárva lesz. A munkavállalók a lezárás időtartama alatt home office-ban tudnak dolgozni, vagy átvezénylésre kerülnek a Hunyadi úti fiókkönyvtárba. Két emeletet lezárhatnak temperáló fűtés mellett. Az átszervezés kezdő időpontja: október 10. napja, az Országos Könyvtári Napok rendezvényei miatt.
Az Agorára vonatkozó terv szerint a Víztorony kiállítórésze 2022. decembere és 2023. január 24. között zárva lesz. Lezárják Savaria Mozit a fűtési időszakra, október 13-tól. A Művelődési és Sportház nyitvatartása hétköznap egy órával rövidebb lesz.
A Savaria Szimfonikus Zenekar korlátozott működtetése – a jegyiroda kivételével – megoldható a Művelődési és Sportházban a következő a fűtési időszakban, így a Rákóczi Ferenc 3. szám alatti épület lezárható.
A Mesebolt Bábszínház október 31-ig aláírt szerződéssel rendelkezik az MMIK használatára. Amennyiben november 1-jét követően is finanszírozható bérleti szerződése lesz a bábszínháznak (akár csökkentett időtartamban), úgy a működése az épületben biztosítható. Amennyiben ilyen szerződés megkötésére a megemelkedett energia árak vagy központi intézkedés miatt nem lesz lehetőség, úgy a Bábszínház az előadásait külső helyszíneken (pl.: óvodákban) valósítja meg, a dolgozók pedig home office-ban fognak dolgozni, a nagyszínpadi előadások pedig elmaradnak.
A Városi Vásárcsarnok elhalasztja a klímatelepítési beruházást, az így felszabaduló 60 millió az energiaköltségekre fordítható.
A Savaria Múzeum látványtárát legfeljebb 15 C fokon lehet temperálni november 1. és március 31. között. A Múzeumban az irodák fűtése mellett a kiállítóhelyeket nem kell fűteni. Az egység hétfőn és kedden képes home office-ban működni, szerdán, csütörtökön és pénteken munkahelyi munkavégzés lenne. Így szombaton, vasárnap, hétfőn és kedden csak temperálva lenne az épület (szerdától szombatig látogatható az épület 10.00 órától 17.00 óráig, míg vasárnap, hétfőn, kedden zárva lenne).
A Szombathelyi Képtárban a kiállítóhelyek az egész fűtési szezonban temperálva lennének (műszakilag lehetséges), csak az irodák lennének fűtve, azzal, hogy hétfőn és kedden home office kerülne elrendelésre, így ezeken a napokon az egész épület egésze temperálva lenne (szerdától szombatig látogatható az épület 10.00 órától 17.00 óráig, míg vasárnap, hétfőn, kedden zárva lenne).
A „Schrammel-házból” és az Iseum épületéből a dolgozók munkavégzése áthelyezhető a Képtárba, így ezek az épületek temperálás mellett működnek „kulcsos házként” szerdán, csütörtökön, pénteken és szombaton (szerdától szombatig látogatható az épület 10.00 órától 17.00 óráig, vasárnap, hétfőn, kedden zárva lenne ). A Smidt Múzeum működtetése november 1. és március 31. között jogszabály alapján felfüggeszthető, így ebben az időszakban 15 fokon temperálva lenne az épület. A dolgozók a Szombathelyi Képtárban tudják végezni a munkájukat ebben az időszakban. A Vasi Skanzenben kizárólag a pénztár épülete lesz fűtve a következő fűtési szezonban.
Színház, korcsolyapálya
Vasárnapi és hétfői napokon a Weöres Sándor Színház képes home office-ban működni október 1-től, december 20-tól január 30-ig a Színház épülete zárva tart (a dolgozók szabadságon lesznek vagy home office-ban tudnak dolgozni), az épület temperálva lesz 8 fokon. Az épületre napelemet telepítenek a felhalmozott tartalékból.
A SZOVA létesítményei közül a műjégpálya nem nyit ki, korcsolyázni a Fedett Jégcsarnokban lehet. A Welther K. u. 4. szám alatti épületet szeptember 30-án bezárják, és a dolgozók a Kőszegi utcai és a Boglárka utcai ingatlanban dolgoznak, az így felszabaduló épület értékesíthető.
A Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nkft. javaslata szerint a Sugár úti futópálya világítás nélkül működik télen, lehetséges továbbá az Aréna Savaria fűtésének csökkentése 2 fokkal, ami 15%-os csökkenést jelent a gázfelhasználásban. Amennyiben a VAOSZ-tekepályát használók nem tudják fizetni a közüzemi költségeket (a használat ingyenes), úgy indokolt a pálya bezárása a következő fűtési szezonra. A Markusovszky 6. szám alatti épület csak temperálva lesz fűtési időszakban. A Farkas Károly utcai tornacsarnokban lévő sportiskolai feladatokat a Sportközpont átteszi más, egyébként is működő ingatlanába.
A Vas Megyei Temetkezési Kft. 2023. december 31-ig szerződéssel rendelkezik villamosenergiára, így e vonatkozásban költségnövekedés nem várható. 2024. december 1-ig érvényes szerződése van a gázbeszerzésre, így költségnövekedés e tekintetben sem várható.
A Savaria Városfejlesztési Nkft.-nek 2025-ig aláírt szerződéssel rendelkezik a földgázra, így e vonatkozásban költségnövekedés nem várható. Az egyéb költségek csökkentése érdekében a társaság heti 2 napon, csütörtökön és pénteken képes home office-ban működni a következő fűtési időszakban.
A Savaria Turizmus Nkft. 2022. decemberben és 2023. januárban képes home office-ban működni, ezt követően pedig a fűtési szezonban a pénteki napokon lehet otthoni munkavégzés.
Uszoda, közvilágítás
A szombathelyi Fedett Uszoda és Termálfürdő költségeinek kétharmadát a régi uszoda épülete, egyharmadát az új rész adja. Az uszoda teljes veszteségét a vezérigazgatói prognózis 1,1 milliárd forintra becsüli jövőre, amelynek 1/3 része kb. 350 millió forint. A tervezet szerint a város a jelenlegi gazdasági helyzetében idén nem tud további támogatást biztosítani a társaság részére, míg jövőre legfeljebb kizárólag az új, 33 méteres medence működtetéséhez tud támogatást biztosítani költségvetési lehetőségei függvényében.
Az adventi vásárban a korábbi évek gyakorlatával szemben az idei évben csupán a város karácsonyfáját és a gyermekek által kedvelt 3 darab játékelemet tervezik kihelyezni, időkapcsolóval, amelyek 16.00-tól 23.00 óráig lennének kivilágítva. A javaslat szerint a jövő évi városi bált nem rendezik meg.
Az önkormányzat az intézkedésektől (értékesítés, költségcsökkentés, elhalasztott fejlesztések) 900 millió forintot vár, a takarékossági lépések további több száz millió forintos spórolást hozhatnak, (10%-os megtakarítás kb. 320 millió forintot jelent).
A jövő évi közvilágításra szeptember elején az önkormányzat nettó 162,25 Ft/kWh-s árat kapott, amihez nettó 31 Ft/kWh rendszerhasználati jön. Így a becsült költség jövőre 447.822.479 forint, szemben az idei 120 millióval. Ehhez még hozzáadódik 36 fogyasztási hely (szökőkutak, köztéri kamerák, diszkivilágítás, aluljáró világítás stb.), amelyek funkcionálisan a közvilágítás rendszeréhez tartoznak, de elszámolás és beszerzés szempontjából az előző nagy közvilágítási rendszertől elkülönülnek, így további 133 milliós költség várható, így a jövő évi közvilágítás várhatóan 581 millióba kerül, amiben nincsenek benne a jelzőlámpák. Az ajánlat elfogadásáról – illetve a fenti javaslatokról is – a közgyűlés dönt.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.