Gazdaságélénkítő pályázatokat sürget a Magyar Mérnöki Kamara
A Magyar Mérnöki Kamara (MMK) több javaslatot készített a kormányzatnak, ezekben egyebek mellett azt indítványozzák, hogy a támogatások egyik részére az innovatív tervezési technológiák használatának elterjesztése érdekében mikrovállalkozó mérnökök is pályázhatnának. A pályázati támogatások másik részét - részben közvetlenül a lakosságnak szóló pályázatokon keresztül - családi házak és kisebb társasházak, iskolák, egészségügyi intézmények energetikai korszerűsítéséhez lehetne igénybe venni.
A tervezőirodák korszerűsítését - eszközbeszerzését és képzését - támogató pályázatokra van szükség, az innováció ugyanis a versenyképesség és a mérnöki munka exportjának legalapvetőbb feltétele. A pályázatok kiírásánál figyelembe kell venni az adottságokat: azt, hogy a hazai tervezők túlnyomórészt mikrovállalkozásban, kisebb része kis- és középvállalkozásokban végzi munkáját, ezért Nagy Gyula, az MMK elnöke azt tartaná jó megoldásnak, ha nem lenne alsó létszámhatár a kiírásban.
"Javasoljuk a tervezővállalkozások részére elkülönítetten pályázati keret kiírását" - tette hozzá a közlemény szerint. A kormányzatnak küldött javaslat indoklásában kifejtették, a következő évtizedekben használt építmények minősége, élhetősége, energiahatékony üzemeltetése és hosszútávú fenntarthatósága alapvetően a tervezők munkáján múlik. A jól képzett, nagyrészt mikrovállalkozásban dolgozó mérnökök tudásukat akkor tudják hatékonyan kihasználni, ha ugyanolyan korszerű eszközökkel rendelkezhetnek, mint a nagyobb tervezőirodánál dolgozó társaik.
Hangsúlyozták azt is, az építőipar támogatására nemrég kiírt pályázatok nagyon fontosak, de ezeken a tervező mikrovállalkozások nem indulhatnak, mert a legújabb Ginop és Vekop pályázatok is magasabb, 5 fős létszámküszöböt írnak elő.
A járvány építőiparra gyakorolt negatív hatásainak enyhítése érdekében a mérnöki kamara az intézményi felújítások ösztönző támogatását és a lakossági felújítások támogatását is javasolja. Megjegyzik, hogy a járvány hatásaként csökkenni látszik az új lakások építése és vásárlása iránti igény, ami a felújítások, bővítések felé tereli a lakossági igényeket.
Ezek gyakran összekapcsolódnak energetikai megtakarítási szándékokkal, belső épületgépészeti és elektrotechnikai felújításokkal. A Magyar Mérnöki Kamara álláspontja, hogy mindenképpen célszerű mielőbb újraindítani és megerősíteni azokat az állami programokat, amelyek a lakosság energiamegtakarítási célú lakás- és épületfelújításait támogatják. A pályázatok egyszerre több, fontos célt szolgálnának: segítenék a hosszútávú, környezetvédelmi szempontból is fontos energiamegtakarítási célok érvényesülését a családi házak körében is, egyúttal munkát biztosítanának a helyi, tervező és építő kis-és középvállalkozásoknak - hangsúlyozta az MMK. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.