Gazdátlan betegek, ellátási zavarok várhatók
– Amikor olvastam a bérrendezésről szóló híreket, az első gondolatom az volt, hogy csapdába kerültünk, amiből nagyon nehéz lesz bármilyen irányba jól kijönni – fogalmazott kérdésünkre a főorvos. – Azon a napon, amikor megjelent amerikai kutatók Magyarországra vonatkozó koronavírus-halálozási programja, elfogadta a kormány az orvoskamara által korábban kidolgozott bértáblát a paraszolvencia kivezetésével együtt. A parlamenti előterjesztésben jelentek meg a részletes törvénytervezetben azok a jogállásra vonatkozó passzusok, amelyek az egész alapgondolatot így elfogadhatatlanná teszik.
Szerinte a törvénynek már a kiinduló helyzete sem megfelelő, mert nem látszik, hogy ezek a rendelkezések milyen nagyobb mesterterv részei, és a kirakó darabjai hogyan illeszkednek egymáshoz.
– Egy igazi reformcsomagnak átfogóan az alapellátástól a rehabilitációig kellene érintenie az egészségügyet, a célokat meghatározva és a várható hatásokat modellezve, és nem csak a bérekről kellene tárgyalni – fűzte hozzá. – A másik probléma, hogy ez a tempó túl gyors. Egy ötvenéves rendszert nem lehet ilyen rövid idő alatt egy csapásra megváltoztatni. Hogy egy szemléletes hasonlattal éljek: az egészségügy olyan, mint egy teherhajó. Lassan kell fordítani, különben mindenki lepotyog a fedélzetről. Most hirtelen 90 fokos fordulatot vezényelnek… Az orvoslás sokkal szabadabb, bizalmi kapcsolatra épülő dolog, amelyben a javadalmazás sokadlagos kérdés, nem lehet ilyen beszűkített mozgástérrel elképzelni. A fizetés egy dolog, a munkakörülmények legalább olyan fontosak. Az állami vagy magánszektor közötti választás durva helyzetet teremt, és csupán a nagyobb magánszolgáltatóknak kedvez. Az a helyzet, hogy a lakosság már most is többet költ járóbeteg-ellátásra, mint az állam. Várható, hogy sok orvos, aki két lábon áll, otthagyja az állami szektort – mutatott rá a főorvos. – Negyven éve figyelem a rendszert, értem és érzem, hogy nagy a baj. Ez a törvény katasztrofális, nem lehet elfogadni. Egységesíti az orvostársadalmat, miközben az borzasztó heterogén. Nincs benne semmi ösztönzés, nincs minőségbiztosítás.
Úgy véli, hogy a kormányok a rendszerváltás óta nem törődnek igazán az egészségüggyel, ami az elmúlt tíz évben csúcsosodott ki. 2010-ben még volt remény arra, hogy az orvoslás szellemi szabadfoglalkozás lehet, el is kezdődött róla a párbeszéd, de végül nem valósult meg, pedig ez elfogadható lett volna az orvosok számára.
– A Boston Consulting Group készített egy átfogó anyagot a magyar egészségügy reformjáról. A kormány ezt titkosította, ami érthetetlen. Szlovákiában hasonlót valósítanak meg tíz évre tervezve, lépésről lépésre haladva, és működik. Nálunk pedig nem veszi elő senki – folytatta a főorvos. -–A törvény következményei kiszámíthatatlanok. Félő, hogy a betegek gazdátlanná válnak, még elérhetetlenebb lesz számukra az állami szféra, ami ellátási zavarokhoz és személyes tragédiákhoz vezet majd.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.