Győri Enikő: a versenyképesség pártján
Az Európai Parlament médiatámogatásának köszönhetően az Euroinfo stábja Strasbourgban követhette végig a november 21. és 24. közötti plenáris ülést – magyarul közgyűlést –, ahol egy gyönyörű francia-német történelmi város felfedezése mellett a magyar bal- és jobboldali EP-képviselők, illetve az őket segítő Magyarországi Kapcsolattartó Irodának a munkájába is bepillantást nyerhettek a Szombathelyi Médiaközpont munkatársai.
Győri Enikő a felszólalók között volt annál a napirendnél, amikor az EU-nak a Nemzetközi Kereskedelmi Szervezetben (WTO) betöltött szerepét vették górcső alá a képviselők. Mint elmondta az Euroinfónak: „Magyarországnak, mint nagyon nyitott gazdaságú országnak szüksége van arra, hogy minél nyitottabb keretek között folyhasson a világkereskedelem, hozzátéve, szabályok szerint. Ezért felelős a WTO.” A politikus szerint hazánknak nem jó, hogy az utóbbi években felerősödött az a folyamat, hogy több ország is kiszállt, vagy ki akart szállni – például az Egyesült Államok – a szervezetből.
A képviselővel még a beszéde előtt interjúztunk, így elárulta, a felszólalási lehetőséget arra is fel fogja használni, hogy nyomatékosítsa, amikor Európa kereskedelmet folytat – és teszi ezt a legnagyobb globális export-import forgalmat bonyolító szereplőként –, a saját, jól felfogott érdekeire kell koncentrálnia. Azt kell néznie, mi a jó az európai cégeknek és az európai polgároknak, akiknek egy jó része, 38 millió ember, a kereskedelmi szektorban dolgozik. A politikus szerint a számszakilag is könnyen látható érdekeket egyre jobban felülírja az az erős, ideologikus baloldali-zöld gondolkodás, mely minden potenciális kereskedelmi partnerrel kapcsolatban elsősorban politikai feltételeket szab meg.
„Szerintem fordítva ülünk a lovon: a partnereinket tisztelni kell, nem lehet elvárni azt tőlük, hogy ugyanolyan legyenek, mint mi. Urambocsá’, azokkal is lehet kereskedni, akik nem demokráciák, vagy nem olyan életfelfogással működnek, mint mi. Egyetértek vele, hogy a kereskedelem révén az országokat bátorítsuk arra, hogy az emberi jogok, a környezeti fenntarthatóság terén minél jobban teljesítsenek, de ezt nem tehetjük kötelező feltétellé” – magyarázta a Fidesz delegáltja, aki szerint máshogy cselekedni lábon lövés: „Annyi feltételt szabunk a partnereinknek, hogy egy idő után már nem akarnak velük kereskedni és más partnereket fognak keresni. Ha ezt folytatjuk, Európa saját érdeke, a versenyképességünk ellen dolgozunk.”
A kérdésnek nem elhanyagolható magyar vonatkozása, hogy a mezőgazdasági termékeinknek lehet-e keleti felvevőpiaca. Novemberben a közös agrárpolitika (KAP) 2023 és 2027 közötti szabályozása is terítékre (és elfogadásra – a szerk.) került. Győri Enikő hozzáfűzte, a beszélgetésünkkor még nem tárgyalt, de az Európai Unió Tanácsa és a Parlament között még a nyáron tető alá hozott javaslati verzió egy jó megállapodás a magyar gazdák számára. Kiemelte, Európa megmarad agártermelőnek, annak ellenére is, hogy szerinte erről sokan szívesen lemondanának. „Hazánk jól harcolt, Nagy István agrárminiszter sikeres csatákat folytatott a közös agrárpolitikáért: lesz elegendő minőségű és mennyiségű élelmiszer Európában” – hangzott el. A képviselő méltatta, hogy az új szabályok lehetővé fogják tenni, hogy a kis gazdaságok, a kisebb termelők is lehetőségekhez jussanak, illetve pozitívum, hogy a KAP nagy figyelmet szentel a környezeti fenntarthatóságra, ami egyre nagyobb kihívást jelent a mezőgazdaság számára.
A politikus megkapta a kérdést, hogy Strasbourgban vagy éppen Brüsszelben mennyire rossz azzal a kritikával szembesülni, hogy az alacsony társasági adókulcsunk miatt adóoptimalizáló országnak, adóparadicsomnak bélyegeznek minket. „Mindig visszautasítom, ha a hazánkat adóparadicsomnak hívják. Meg kellett tanulnom itt az elmúlt két évben, hogy a versenyképesség sokak gondolkodása szerint egy szitokszó. Márpedig a versenyképesség az, ami munkahelyeket és lehetőségeket teremt, illetve az, ami hozzájárul az életszínvonal növekedéséhez. A magyar polgárok megdolgoztak azért, hogy alacsonyabb adókkal működhessünk, és az is világosan kiderült, hogy az adócsökkentés nem jelent feltétlenül kevesebb adóbevételt, hanem inkább vonzó gazdasági környezetet, mind a belföldi és mind a külföldi cégek számára” – válaszolta az Euroinfónak Győri Enikő.
A teljes adások (ITT és ITT) elérhetőek a Szombathelyi Televízió YouTube-csatornáján.
Borítókép: Győri Enikő Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.