Ha veszélyes anyag kerül a levegőbe, azonnal riaszt a rendszer
Vas megye nem tartozik az iparilag legveszélyeztetettebb megyék sorába, az elmúlt években 13-16 olyan üzemet tartottak nyilván, amelyek kockázatot jelenthetnek. Répcelakon működik egy ún. felső küszöbértékű üzem, amit a mostani fejlesztési projektben bevontak az új lakossági tájékoztató- és riasztórendszerbe. Eddig a helyszínen, a sziréna tövében lehetett indítani a veszélyre figyelmeztető riasztást, ezentúl központi vezérlés működik.
Farkas János, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei iparbiztonsági főfelügyelője elmondta, hogy Vas megyében egy veszélyes üzemnél került kiépítésre Répcelakon ez a rendszer hét végponttal, illetve hét lakossági riasztó rendszerrel, ami veszélyhelyzet, gáz kikerülés esetén a lakosságot a főügyeletünk hang és sziréna útján azonnal tudja riasztani, illetve tájékoztatni, mit kell csinálniuk, merre, hova menjenek.
A riasztórendszer mérőállomással, szenzorokkal egészül ki, amelyek folyamatosan meteorológiai és vegyi adatokat szolgáltatnak a megyei műveletirányítási központba. A rendszer képes kimutatni a levegőben szálló részecskéken megtapadó radioaktív anyagokat. A katasztrófavédelem így megbízható adatok alapján dönthet veszély esetén a lakosságvédelmi intézkedésekről. Erről tájékoztatott a szombathelyi projektzáró rendezvényen az igazgató.
Bognár Balázs, Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója hozzátette, hogy a környezetben élők biztonságát fokozó, káresemény esetén a beavatkozást segítő előzetes riasztó-mérőrendszerről van szó, amelyen keresztül hiteles és pontos tájékoztatást kap a katasztrófavédelem, hogy honnét, milyen veszélyességű anyag áramlott ki, és az milyen kitettséget okoz a lakosság részére.
Az új szoftver használatát képzésen sajátíthatták el az iparbiztonsági, hatósági és műveletirányítási területen dolgozó szakemberek. A projektben országszerte 30 új generációs mérőállomást telepítettek, amelyek békeidőben tízpercenként, katasztrófahelyzetben percenként szolgáltatnak adatokat. Ezen kívül 213 szirénát és 147 monitoring végpontot, Békés, Hajdú-Bihar és Vas megyében pedig ügyeleti központ létesítettek. Ezek a fejlesztések a lakosság biztonságát növelik, és a hatékonyabbá, gyorsabbá teszik a beavatkozásokat.
Fotó: Balogh Eszter tű.főhadnagy/Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.