Haladás: tagi kölcsönként kéri a 150 milliót a várostól a klub
A júniusi közgyűlésre bekerülő anyag szerint a futballcsapatot működtető Szombathelyi Haladás Kft-ben a 2018-as mérlege alapján csaknem 390 millió forinttal van mínuszban a saját tőke, a cég pedig 200 milliós veszteséget termelt. Az NB-s licenc feltétele, hogy sem tartozása, sem negatív saját tőkéje nem lehet a klubnak. (A Haladás a múlt héten megkapta az NB II-es licencet.)
A tulajdonosoknak tehát rendezniük kellene a cég anyagi helyzetét, azonban a jövő heti közgyűlésre bekerülő anyag szerint a Kft. képviselői úgy nyilatkoztak, hogy önkormányzati támogatás nélkül a társaság a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján megszűnik. Elhangzott az is, hogy a hogy a „tulajdonostársak nyilatkozatot tettek a tőkehelyzethez rendezésére, de a többségi tulajdonos, működőképesség biztosításában való szerepvállalása jelen pillanatban nem ismert teljes bizonyossággal”.
Így a cég a 150 milliót (amely kizárólag a licencre fordítható) biztosító közgyűlési határozatra és annak feltételeire nemet mondott. Ezek röviden: önkormányzat által kiválasztott szakértő világítja át a cég gazdálkodását, megnevezve a felelősöket. Az önkormányzat előírta azt is, utolsóként, a többi tulajdonos után fizet a licencre. Az ügyvezetőnek és a többségi tulajdonosnak kezességet kellett vállalni a 150 millió visszafizetésére, ha mégsem kap NB-s indulási engedélyt a csapat. A 150 millióval a város (amelynek mintegy 10 százalék tulajdona van a cégben) letudta a 2020-as, 2021-es és 2022-es támogatást.
A Szombathelyi Haladás Kft. ellenajánlattal élt kifogásolták, hogy a vizsgálat felelősöket keres, vétójogot kértek az ellenőrzésre és az azt végző személyre, szabad felhasználású támogatásként, tagi kölcsönként szeretnék a 150 milliót, ami egyszeri segítség lenne. Ezek mellett a Halmill Kft-t (a többségi tulajdonost) kivennék a szerződő felek közül, vagyis a városnak a Szombathelyi Haladás Kft-vel kellene szerződést kötnie.
A gazdasági bizottság ülésén nem született döntés az ügyben, tudtuk meg dr. Nemény Andrástól, így az a közgyűlés elé kerül, aki azt is elmondta, ebben a formájában nem tudják támogatni a kérést. Némelyik feltétel előtt teljesen értetlenül álltak. Az is kiderült, hogy a vállalkozás a Sportkomplexummal szemben sem számolt még el, így aztán a politikus bármilyen segítséget, az eddigiekhez hasonlóan, nagyon szigorú feltételek mellett tud csak elképzelni. Felelőtlenség lenne pénzt tenni egy olyan csapatba, aminek nem ismerjük az anyagi helyzetét.
Hasonlóan nyilatkozott a Fidesz frakcióvezetője, Lendvai Ferenc is. Elmondta, a polgármesternek a cégtől érkezett kérést a közgyűlés elé kell tárnia, azonban ez önmagában nem jelent semmit. Ahhoz, hogy a város felelősen pénzt adjon, rengeteg információ hiányzik, nem akarunk pénzt önteni egy feneketlen kútba, tette hozzá Lendvai. Ha város adna 150 milliót, akkor a többi tulajdonosnak 1,5 milliárdot kellene betenni a cégbe.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.