Határzárás: hétfőn lesz hivatalos bejelentés arról, milyen szabályok vonatkoznak az Ausztriába ingázó magyar munkavállalókra (Frissítés: megjelent a rendelet)
Frissítés: Megjelent a kormányrendelet a határellenőrzés visszaállításáról
A HVG szúrta ki, hogy meg is jelent a Magyar Közlönyben a kormányrendelet a határellenőrzés visszaállításáról.
Ez az alábbiakat tartalmazza az ingázókról:
6. Ingázók
10. § (1) A külpolitikáért felelős miniszter által – a határrendészetért felelős miniszterrel egyetértésben – meghatározott
szomszédos állam polgárai és az ott élő magyar állampolgárok Magyarország területére legfeljebb 24 óra
időtartamra az államhatártól számított 30 kilométeres távolságon belülre beléphetnek.
(2) Az (1) bekezdés szerint Magyarország területén tartózkodó személy Magyarország területének
az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül köteles tartózkodni, és köteles Magyarország területét
a belépést követő 24 órán belül elhagyni.
(3) A külpolitikáért felelős miniszter által az (1) bekezdés alapján meghatározott országgal szomszédos, Magyarország
területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül élő magyar állampolgárok a szomszédos
ország területéről visszatérve korlátozás nélkül beléphetnek, ha külföldi tartózkodásuk időtartama nem haladta meg
a 24 órát, és a szomszédos országban az államhatártól számított legfeljebb 30 kilométeres sávot nem hagyták el.
A teljes rendelet itt érhető el.
Dr. Eva Neudörfler bécsi ügyvéd több kérdést megfogalmazott a rendelet jelenlegi formájával kapcsolatban, a felsorolt kifogásokat az alábbiakban olvashatják:
Korábban írtuk:
A hírportál szerint Magyarország a határzárral akarja megoldani a koronavírus okozta problémákat, írja a kurier.at a pénteken bejelentett intézkedésekről. Ezek alapján szeptember 1-jétől külföldi állampolgárok nem léphetnek Magyarország területére, csak indokolt kivételekkel, a biztonsági szabályok megtartása mellett. A külföldről hazatérő magyaroknak pedig 14 napig - vagy mindaddig, amíg két nap különbséggel két negatív tesztet nem tudnak bemutatni - karanténba kell vonulniuk.
A kurier.at arról ír, hogy a magyar ingázó munkavállalók kiesése komoly gondokat jelentene Burgenlandban - egyébként ez igaz Alsó-Ausztriára, Bécsre vagy Steiermarkra, ahol szintén sokan dolgoznak napi hazatéréssel.
A hírportál úgy értesült, hogy Karoline Edtstadler, Ausztria Európa-ügyi és alkotmányügyi minisztere szombat délben egyeztetett Szijjártó Péter magyar külügyminiszterrel. A lap szerint meg is állapodtak a határátlépésre vonatkozó kivételekben - ezek nagyjából ugyanazok lesznek, mint a tavaszi zárás esetén.
A kurier.at kiemeli, hogy csak a hétfői magyar kormánydöntés után lesz hivatalos szöveg - ekkor jelentik be egyebek mellett azt is, hogy milyen szabályok lesznek érvényesek az ingázókra. Burgenlandban biztosra veszik, hogy a korábbi intézkedések térnek vissza, azaz az Ausztriában dolgozó és naponta hazatérő magyarok osztrák munkáltatói igazolással átléphetik a határt. A lap úgy értesült, hogy a kisebb határátkelőket magyar oldalon ismét lezárják és csak a nagyobbakat tartják nyitva - azonban egyelőre erről sem született döntés, tehát az információ közel sem vehető biztosra.
A hírportál arról is ír, hogy a Romániából érkező ápolókat, házi gondozókat meghatározott útvonalakon ismét átengedi Magyarország, erről is zajlott már egyeztetés. Szintén átléphetik a határt a mindkét országban telephellyel rendelkező vállalkozások munkatársai is.
Az osztrák Belügyminisztérium szerint a hivatalos bejelentésig minden információt előzetes értesülésként kell kezelni, hiszen addig még lehetnek változások.
A lap osztrák burgenlandi vállalkozókat és kamarai szakembereket is idéz, akik szerint a felsorolt kivételek és ingázók nélkül komoly bajba kerülhetnének az osztrák cégek. Az eisenstadti Haydnbräu étterem 34 dolgozója közül 21 magyar - de ahogy azt említettük, nemcsak a vendéglátásban, az egészségügyben hanem több területen is jelentős a magyar munkavállalók aránya: 90-100 ezer honfitársunknak van osztrák munkaviszonya.
Az említett étterem vezetője Jochen Lehner, aki a regionális turisztikai szövetség vezetője is egyben, a zárásról úgy fogalmazott a kurier.at-nak, hogy a Ausztriára nem lesz negatív hatással, de a határ közeli magyar vállalkozásokra, amely az osztrák ügyfelekből élnek, azokra igen.
A kurier.at cikke itt olvasható.
Borítókép: A magyar a határvédelmi munkacsoport ülésén a Belügyminisztériumban 2020. augusztus 29-én. fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.