Hatnapos kreatív sztrájkba kezdtek a pedagógusok
Az oktatás és a gyermekek jövője miatt emeltek szót a pedagógusok. A január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájk, majd március 2-án a kockás inges utcai felvonulás, és a már többéves egyeztetések sem vezettek eddig eredményre, ezért március 16-tól hat napon át sztrájkolnak, kreatív módon. Egy február 11-én megjelent jogszabály ugyanis ellehetetlenítette számukra a munkabeszüntetést, mert előírta, hogy a diákok óráinak felét akkor is kötelező megtartani.
Januárban a megyében 700 pedagógus sztrájkolt, a március eleji tüntetésen pedig Szombathelyen 250-en vettek részt. A szerdától indult munkabeszüntetéshez az első napon 500-an csatlakoztak, jellemzően a megyeszékhely iskoláiból, a Zrínyiből, a Paragváriból, a Gothardból, a Bolyaiból és a Nagy Lajosból. A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete által alakított sztrájkbizottság hosszas tárgyalásokkal sem jutott eredményre, hogy csökkentsék a pedagógusok és az őket segítők munkaterheit, és emeljék a béreket. A megoldás égető, hiszen hamarosan nem lesz pedagógus a pályán, már most is sok helyen, esetenként nem szaktanári helyettesítéssel pótolják a hiányzó létszámot. Tudunk olyanról, hogy a matematika-testnevelés szakos kollégától azt kérték, tartson fizika, sőt történelem órát is.
Ígéretet többször kaptak az érdekképviseletek: két éve 30 %-os béremelésről szólt a fáma, majd háromszor 10 %-osról, de csak szóban, írásban ez nem jelent meg, és a bérrendezés is elmaradt. Most 6 napra hirdettek sztrájkot. - mondja a Pedagógusok Szakszervezetének megyei elnöke, Mitre-Károlyi Mária.
- 2022. február 11-én hoztak egy jogszabályt, hogy a gyerekek tanóráinak az 50 %-át le kell tanítani, emiatt kreatív sztrájkot szervezünk. Tehát a tanárok bemennek, amikor nincs órájuk, akkor sztrájkolnak, utána megszakítják, megtartják a gyerekek óráit, utána újból sztrájkolhatnak, ha akarnak. Minden iskola másképp sztrájkol. Ez igazából egy adminisztratív sztrájk és egy számháború.
Az EMMI szerint a pedagógusok mindössze 13 %-a vett részt a sztrájkban az első napon, vagy ha a szakképzést és az óvodákat is beleszámolják, akkor alig 10 %-os az arány. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint viszont az érintettek 38 %-a jelezte előzetesen a részvételét. A számok óráról-órára változnak, hiszen bármikor lehet csatlakozni a megmozduláshoz, így pontos összesítés csak a 6 napos pedagógus sztrájk végeztével készülhet. A Pedagógusok Szakszervezetének Vas megyei elnöke szerint volt olyan iskola, ahol szerdán a 35 fős létszámból 25-en vettek részt az demonstrációban.
A pedagógusok 2022-re érvényes bértábláján továbbra is a 2014. évi minimálbér, 101.500 forint a vetítési alap. Hiába követelik a szakszervezetek, hogy térjen vissza a bérszámítás az aktuális minimálbérhez, ami idén 200 000 forint, ez nem történt meg. Ennek ellenére valamelyest emelkedett a pedagógus fizetése. A 2020-ban bevezetett ágazati szakmai pótlék, ami az alapilletmény 10 százaléka volt, most 20 százalékra nőtt, ez januártól 9 százalékos pluszt jelent. A két pedagógus szakszervezet (PSZ, PDSZ) ezzel elégedetlen, szerintük további 45 százalékos emelés lenne szükséges. És nem a pótlékhoz, hanem az alapilletményhez kell hozzányúlni.
Százalékosan a legnagyobb emelést azok kapták, akiknek az alapilletménye nem érte el az idén januártól bruttó 260 000 forintra emelt garantált bérminimumot. Így ugyanis az ő illetményüket “fel kellett hozni” 260 000 forintra és emellé jár még a 20 százalék bérpótlék. Így az ő havi bruttó fizetésük 312 000 forint. A pedagógus alapbérek (alapilletmény + ágazati szakmai pótlék) bruttó 312 000 és bruttó 596 000 forint között mozognak. Igaz, utóbbit a legalább 42 éve dolgozó mesterpedagógus kapja. Efölé már csak kutatótanárként mehet a fizetés plusz 50 000 forinttal.
A 312 000 forint bruttó bérnek adókedvezmények nélkül 207 480 forint a nettója. Az 596 000 forintos “csúcsfizetésnek” pedig 396 340 forint.
A KSH adatai szerint a decemberi bruttó átlagbér 492.800 forint volt, ez 327.700 forintot jelent nettóban. Ezt csak a legalább 40 év munkaviszonnyal és több minősítéssel rendelkező pedagógus II. kategóriába sorolt tanár fizetése éri el. A pedagógus I. fokozatban lévőké 4 évtizednyi tanítás után az ágazati szakmai pótlékokkal együtt is alatta marad a versenyszféra átlagának.
- Sajnos a mai fiatalok körében már nem vonzó a tanári pálya. Aki mégis ezt a képzést választja, a magasabb fizetés reményében inkább más területen helyezkedik el. A pedagógustársadalom elöregedőben van, így néhány éven belül a jelenleginél is nagyobb lesz a probléma. Reméljük, hogy sikeres lesz az akciónk, hiszen az oktatás és a gyermekek jövője a tét – mondta el lapunknak Mitre-Károlyi Mária a Pedagógusok Szakszervezetének megyei vezetője.
Borítókép: Figyelmeztető sztrájk a Nagy Lajos Gimnáziumban január 31-én.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.