Házhoz mennek idén is a lomokért
A tavalyi évben bevezetett házhoz menő lomtalanítás előnye a hagyományos lomtalanítással szemben, hogy nem szükséges minden utcában megjelennie a szolgáltatónak, hanem célirányosan, a regisztrált lakcímeket keresik fel. Ez költséghatékonyabb és tervezhetőbb a hagyományos módhoz képest, mondta el érdeklődésünkre Horváth Richárd, a SZOVA Zrt. hulladékgazdálkodási igazgatója. Kiemelte, a lakók együttműködése ehhez elengedhetetlen, az akció után azonban tiszta és rendezett marad a város azáltal, hogy a guberálást kizárják, mivel nem kerülhet ki közterületre hulladék.
– A tapasztalatunk az, hogy egyre elfogadottabb a lakosság részéről ez a lomtalanítási mód – folytatta az igazgató. – Ahol bevezettük tavaly, ott az idei évben is ezt tervezzük folytatni, illetve további utcákat vonunk be. Természetesen mindenki kedvére nem tudunk tenni, de a jövőt tekintve mindenképp célszerű ebben a formában gondolkodni. Azok az utcák, amiket bevonunk az idei házhoz menő lomtalanításba, a SZOVA honlapján elérhetőek. Ugyancsak itt lehet jelentkezni a lomtalanításra egy regisztrációs űrlap kitöltésével.
Fontos tudni, hogy a lomot nem szabad közterületre kihelyezni. A családi házas övezetben az ingatlan területén belül, a bejáratától maximum 5 méterre kell felhalmozni a leadandó hulladékot, melyet a SZOVA munkatársai helyeznek el a gyűjtőjárműben. Csak olyan hulladékot vesznek át, mely az előzetes kiértesítések szerint átvehető. Ami nem tartozik az átvehető hulladékok közé, az a magánszemély ingatlanán marad. Fontos szempont még, hogy az ingatlanra vonatkozóan érvényes hulladékszállítási közszolgáltatási szerződéssel kell rendelkezni, és a hulladékszállítási közszolgáltatás vonatkozásában nem lehet tartozása az ingatlan használójának.
A társasházaknál kihelyezett tájékoztatókon látható az időintervallum, egy térképen pedig a gyűjtőpont is, ahová ki lehet vinni a lomhulladékot. Ezen időintervallumon belül ott tartózkodik egy hulladékgyűjtő gépjármű 2 rakodóval. Kérik a lakosságot, hogy a hulladékot a megjelölt időintervallumban vigyék ki, előbb ne pakoljanak a közterületre! A meghatározott időszak letelte után a gépjármű átáll a következő gyűjtőpontra, és akkor lehet oda is hozni már a hulladékot. Kérik továbbá, hogy amennyiben a gépjármű már továbbhaladt a következő pontra, ne helyezzenek ki a korábbi pontra hulladékot. A közterületek tisztaságának megtartásában a Közterület Felügyelet is segítséget nyújt.
A lomtalanítás során a háztartásokban keletkezett olyan felesleges tárgyak átadására van lehetőség, amelyek a rendszeres, kommunális hulladékgyűjtés során nem szállíthatók el, mert nagyobbak annál, hogy a szabványos gyűjtőedényekbe beleférjenek. Ilyenek például a bútorok, a szőnyegek, a matracok, a bőröndök, a nagy méretű sportszerek, a nagy méretű gyerekjátékok. A leadható hulladékok vonatkozásában a szabályok ugyanazok, mint a hagyományos lomtalanításnál.
Ezúton is arra kérik a lakosságot, hogy mielőtt bármit kidobásra ítélnének, gondolják át, valaki másnak nem válna-e hasznára az adott holmi. Amennyiben igen a válasz, gondoskodjanak a továbbadásról (akár a SZOVA Nonprofit Zrt. Újrahasználati Központjában is leadhatják)!
Fotó: archív/Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.