Szombathelyi háziorvosok a frontvonalban
– Nyomasztó, szürreális, megoldhatatlannak látszó feladatokkal és szorongással teli év volt az idei, ami teljesen felkavarta az eddigi életünket – kezdte a beszélgetést dr. Haklits Györgyi, a Kiskar utcai rendelő háziorvosa, akivel elsőként a tavaszi hullám távolinak tűnő eseményeit idéztük fel. A járvány felkészületlenül érte az alapellátást, február végén azzal szembesültek, hogy nincs hozzáférhető védőfelszerelés. Kiszolgáltatottnak érezték magukat.
– Elkeseredésünkben levelet írtunk a városvezetésnek, amelyben kértük, hogy biztosítsanak számunkra védőfelszereléseket. Azonnal reagáltak, egyeztetésre hívtak minket. Megértették a kérésünket, és azonnal intézkedtek, pedig valójában ezt a problémát kormányzati szinten kellett volna kezelni. Pár napon belül megérkeztek a szájmaszkok, gumikesztyűk, arcpajzsok, védőszemüvegek, egyszer használatos overallok minden háziorvosi praxisba – mondta a doktornő. A kormányzati segítség nyáron érkezett meg, fertőtlenítőszereket, maszkokat, gumikesztyűt kaptak az orvosok, majd saját költségükön további eszközöket szereztek be, mert tudták, hogy jön a második hullám, ami ősszel be is robbant.
– Ránk zúdultak a járványügyi feladatok. A gyanús betegek adatait három különböző felületen kell jelentenünk, amelyek összehangolása nem történt meg. Nehezítette a helyzetet, hogy több alapellátásban dolgozó orvos, asszisztens is megfertőződött. Meg kellett tanulnunk a telemedicinális ellátás módszerét. A feltételek megteremtésében sokat segített az Egészségügyi GESZ vezetője és informatikai felelőse. Az alapellátás előnye, hogy jól ismerjük a pácienseket, ha belépnek a rendelőbe, rájuk nézünk, és látjuk, ha baj van. Most a beteg hangjából kell következtetéseket levonnunk. Hosszú folyamat volt elfogadtatni velük ezt a rendszert, de mára megszokták, működik, az esetek jelentős részét meg tudjuk oldani telefonon – magyarázta dr. Haklits Györgyi. A Kiskar utcai rendelőkbe naponta 800-1000 hívás érkezik, ami szinte kezelhetetlen mennyiség. Türelmet kérnek a betegektől, többször kell próbálkozni a hívással, főként a rendelési idő második felében. Nagy segítség, hogy van diszpécserük, akit az önkormányzat alkalmaz, és kaptak önkénteseket is, akik a betegek beléptetésénél a fertőtlenítésről, a leletek kiadásáról gondoskodnak.
– Az önkormányzat jóváhagyásával összeállítottunk egy kezelési protokollt, meghatároztuk a fokozottan veszélyeztetett betegek körét, akikkel naponta akár több alkalommal is konzultálunk kell. Fontos a megelőzés, napi 1000 mg C-vitamin, 3000 NE D-vitamin, 2x25 mg cink, 300-400 mg magnézium fogyasztása javasolt – tanácsolja a háziorvos. Többletfeladatot jelent a fertőzésen átesett betegek követése is, hiszen sokaknál jelentkeznek maradványtünetek, 30-40 százalékuknál alakul ki például szív-érintettség. A betegeket leggyakrabban légzési elégtelenség miatt kell kórházba utalni, mert külső oxigéntámogatásra van szükség. Állapotuk követésében nagyon hasznos a pulzoximéter, amely a vér oxigén-telítettségét méri. Ha ez 90-93 százalék felett van, a beteg otthon maradhat, ha az érték csökken, mentőt kell hívni. Az önkormányzat jóvoltából 150 darab véroxigénszint-mérőt kapnak a háziorvosok, ezeket kiadják a betegeknek, így szorosabban követhető az állapotuk.
– Ennek a helyzetnek nem mostanában lesz vége, a járvány újabb és újabb kihívások elé állítja az egészségügyi rendszert. Túl kell élni a koronavírust, az influenzát, jövőre pedig nagy feladat lesz a Covid elleni oltás. De nincs mese, ezt végig kell csinálni – tette hozzá dr. Haklits Györgyi.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.