Hetente tesztelik az Ausztriába ingázókat (Frissítve)
Mint azt tegnap megírtuk, bizonyos feltételek mellett lazít a kormány az eddigi szabályokon február 8-tól Ausztriában. A síszünet után az általános iskolákban visszaáll a normál tanítás, de a gyerekeket tesztelik. Kinyitnak a boltok, a vevők FFP2-maszkban léphetnek be, 20 négyzetméterenként 1 fő léphet be az üzletbe. A testközelben végzett szolgáltatások (pl.fodrász) újra működhetnek, 48 óránál nem régebbi negatív teszttel vehetők igénybe. Az éjszakai kijárási tilalom (este nyolctól reggel hatig) marad, napközben két háztartás tagjai találkozhatnak egymással.
Sebastian Kurz kancellár már tegnap közölte: jelentősen szigorítják a határellenőrzést is. A mai sajtótájékoztatón a részleteket is ismertették: az ingázók számára is kötelező lesz a tesztelés és a regisztráció: negatív koronatesztet (antigén vagy PCR) kell elvégezni hetente egyszer. Az ingázók számára az ausztriai oldalon lehetőség nyílik majd az ingyenes tesztelésre. A 10 napos karantén, amely minden beutazóra vonatkozik, nem lesz lerövidíthető egy negatív teszttel - ez a rendelkezés nem érinti az ingázókat. A szigorú határellenőrzések továbbra is fennmaradnak.
Az orf.at cikke szerint a szomszédos országokkal, a Cseh Köztársasággal és Szlovákiával szemben kibővítik a jelenlegi határellenőrzést. A belügyminiszter hangsúlyozta, hogy különösen Csehországban nagyon sok az új fertőzés, és a vírusmutációk gyorsan terjednek. Magyarország és Szlovénia tekintetében marad a jelenlegi határellenőrzési gyakorlat.
Karl Nehammer belügyminiszter elmondta, hogy december 19-e óta 3.000.000 határellenőrzés történt, amelyek következtében több mint 200.000 esetben rendeltek el karantént.
A rendeletnek eredetileg hétfőn kellett volna hatályba lépnie. De kritika érte - főleg Karintia részéről - az eredeti szabályozást. A tartomány kormányzója, Peter Kaiser félt a káosztól a határokon. Rudolf Anschober egészségügyi miniszter személyesen intézkedett az ügyben: a rendeletet átdolgozzák, és a tervezettnél később lép hatályba.
Az ingyenes tesztlehetőségek tartományokra lebontva itt érhetőek el.
Az Osztrák Szakszervezeti Szövetség burgenlandi szekciója Facebook-oldalán magyar nyelvű információkat osztott meg az ingyenes tesztelési lehetőségről:
Hogyan zajlik a jelentkezés?
Elsöként meg kell adni, hogy magamnak (mich selbst), vagy másoknak (pl. 6 év feletti gyerekeknek) foglalok-e időpontot. Ingázók esetén tehát mindig az elsö pontot kell kiválasztani, akkor is, ha családtag segít a kitöltésben.
Az online jelentkezésnél meg kell adni a személyes adatokat, e-card számot (SV-Nr.), illetve lakcímet.
Ingázók esetén jelentkezésnél a lakcím-rovatban a munkáltató címét kell megadni. Ez esetben a munkáltató címe határozza meg, hogy melyik tartományban jelentkezhet tesztelésre (bécsi munkáltató esetén Bécs, burgenlandi esetén Burgenlandban).
Kapcsolati adatoknál mobiltelefonszám és/vagy email megadása szükséges: az igazolás a tesztelésről ide érkezik sms-ben vagy emailben. Javasoljuk az emailt, mert ekkor az igazolás könnyen kinyomtatható és a határon felmutatható.
A sikeres jelentkezés végén egy kész jelentkezési lap készül (Laufzettel), amelyet, ha van lehetősége, nyomtasson ki, és aláírva vigye el a tesztelésre.
Hogyan zajlik a tesztelés?
A teszt egy antigén gyorsteszt, amelynek során az orrüregből vagy garatból vesznek váladékmintát egy pálca segítségével. Maga a teszt csupán pár perc, de a várakozási idő forgalomtól függően eltérő lehet.
Mikor és hogyan kapom meg az eredményt/igazolást?
Az eredmény a teszt után 15 perccel megvan, és sms-ben vagy emailben érkezik (attól függöen, hogy a jelentkezésnél ki mit választott). Javasoljuk az emailt, mert ekkor az igazolás könnyen kinyomtatható és a határon felmutatható.
Tesztek a munkahelyen
Ahol az üzem/cég nyújt ilyen szolgáltatást, ott a dolgozók a tesztet a munkahelyükön is elvégeztethetik. Bizonyos ágazatokban ez törvényi előírás: ilyenkor a tesztelési idő munkaidőnek számít.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.