Heves esőzésre és nagy erejű szélre készültek a mentőcsoportok Sárváron
Az önkéntes alapon szerveződött mentőszervezetek nemzeti minősítését ötévente szükséges megújítani, erre került sor múlt szombaton Sárváron. Az újraminősítő gyakorlat keretében a Sárvári Járási Rába Mentőcsoport, a Celldömölki Járási Kemenesalja Mentőcsoport, a Sárvári Települési Önkéntes Mentőcsoport, a Nicki Települési Önkéntes Mentőcsoport és a Pápai Járási Griff Mentőcsoport állománya bizonyíthatta felkészültségét, azt, hogy továbbra is képes végrehajtani azokat a feladatokat, melyeket esküjükben vállaltak: a rendkívüli időjárási események, az árvizek, villámárvizek, veszélyhelyzetek elhárításában való együttműködést a hivatásos erőkkel.
A gyakorlat a Sárvári Nádasdy Tamás Általános Iskola tornatermében lévő megnyitóval vette kezdetét, ahol a kárfelszámolásban résztvevő önkéntes mentőszervezeteket köszöntötte, Dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója.
Az újraminősítés megszerzése egy feltételezett káresemény felszámolására épült, ami szerint a térségben rendkívül intenzív, több napos esőzés következtében a Rába folyón árhullám indult el, melyet tovább duzzasztott a Sárváron a Rábába torkolló Gyöngyös patakon indult árhullám is. A heves esőzéseket viharos erejű, néhol 70-80 km/órás széllökések követték. A városból kivezető, Rába parti védtöltésnél homokzsákok felhasználásával különböző árvízvédekezési feladatok váltak szükségessé, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság iránymutatása alapján, a terület zárása érdekében pedig ellenőrző és áteresztő pontok üzemeltetésére is szükség mutatkozott. A hivatásos tűzoltók leterheltsége miatt három járási és két települési mentőcsoport mozgósítását rendelték el. Az iskolánál egy vezetési pont került kialakításra.
A település bevédése érdekében homokzsákok felhasználásával különböző árvízvédekezési feladatokat kellett végrehajtani a Rába parti védtöltéseken. Átemelő zsilip lezárása mellett mentesített területről érkező csapadékvíz szivattyúval történő átemelését és viharkárok felszámolását is el kellett végezniük. A Gondozási és Gyermekjóléti Központ épületének környezetében a viharos erejű szél következtében veszélyessé vált fa kivágását is végre kellett hajtania az egységeknek. Az iskola amellett, hogy vezetési pontként üzemelt, befogadóhelyként is szolgált.
A látottakat Poór Balázs tűzoltó ezredes, a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság polgári védelmi főfelügyelője, Horváth Tibor tűzoltó ezredes, a Körmendi Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári védelmi felügyelője és Kiss Péter tűzoltó alezredes, a Szombathelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség polgári védelmi felügyelője mint minősítő bizottság értékelte. A feladatok komplex végrehajtását személyesen is végigkövették és azt minden résztvevő mentőcsoport tekintetében megfeleltre értékelték. Az értékeléseket követően a mentőcsoportok vezetői átvették a minősítésekről szóló okleveleket.
Az oklevelek átnyújtását követően a mentőszervezetekhez szólt Vámos Zoltán, a Vas Vármegyei Területi Védelmi Bizottság elnöke, aki megköszönte a feladatok precíz végrehajtását, amit maga is személyesen végigkövetett a kárhelyszíneken. A mentőszervezetek önzetlen segítségnyújtását és állandó rendelkezésre állását példaértékűnek értékelte.
Fotó: Balogh Eszter tű.főhadnagy./Vas VMKI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.