Híd, mely összeköt múltat s jövőt: 140 éves a Puskás
A Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium 140 évvel ezelőtt kezdte meg működését a Szily János utcában: hétfőn Szombathely, az iskolaváros című kiállítás nyitotta a jubileumi programsorozatot. A tárlat iskolatörténeti emlékeket, tankönyveket, iskolai értesítőket, tablókat mutat be, melyek dr. Asbóth Mária, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szombathelyi csoportjának vezetője, illetve Bodó Judit, az iskola tanára személyes gyűjteményéből származnak. Az aulában Pittman Ildikó képeslapválogatása idézi fel a város múltbéli iskolai életetét.
A program kedden koszorúzással folytatódott az intézmény Szily János utcai jogelőd iskolájánál, majd gálaműsorra került sor a Savaria Moziban. Dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő köszöntőjében felidézte, hogy nagyapja kőművesként végzett ebben az iskolában, tőle tanulta meg, milyen gyönyörű munka az építés: akik itt végeznek, építik az országot, a közösséget. A szakma megszerzésével nem ér véget az út – szólt a diákokhoz –, új utak nyílnak meg. „Dolgozni csak pontosan, szépen" – zárta szavait költői idézettel a képviselő.
Dr. Nemény András polgármester felidézte, hogy 1882-ben a Vasmegyei Lapok már foglalkozott az ipari képzés magyarországi hiányának negatív következményeivel – ne alapanyaggyártó ország legyünk csupán. Végül 1883-ban kormányrendelet mondta ki, hogy azokban a városokban, ahol 100-nál több ipari tanuló van, ipari iskolát kell létesíteni. A 141 évvel ezelőtti újság mondatainak egy része ma is aktuális, hangsúlyozta a polgármester: még mindig küzdünk azért, hogy Magyarország ne egy összeszerelő ország legyen, és hogy ne máshol csapódjon le a haszon. Egy jelentős változás azonban van a 140 évvel ezelőtti állapothoz képest: bár kormányok, önkormányzatok váltották egymást, rendszerek tűntek fel és el, 140 éve folyamatosan itt van, mély gyökereket eresztve az ipari iskola, hosszú időn át képes volt alkalmazkodni a világ változó elvárásaihoz – zárta szavait a polgármester, majd díszoklevelet adott át Vöcsei Imrének, a Puskás Tivadar Szakképző Iskola és Kollégium igazgatójának.
Szentgyörgyvári Róbert, a Vas Vármegyei Szakképzési Centrum kancellárja a szakképzés kihívásairól, a folytonos változásnak való megfelelésről szólt, majd ismertette az iskola történetét – a névváltozásokat, a tanított szakmákat, az intézményi összevonásokat, a fenntartóváltásokat, nagyvállalati kapcsolatokat, veszteségeket és nyereségeket. Vöcsei Imre igazgató a múltat s jövőt összekötő hídként határozta meg az iskola feladatát, s elmondta, nemcsak szakmákra, hanem hivatástudatra, kulturált viselkedésre és emberségre is oktatják diákjaikat. – Nem tudhatjuk, hogy az oktatott szakmák sorsa hogy alakul a jövőben, a digitalizáció és a robotika előretörése milyen változásokat hoz, de azt biztosan tudom, hogy tanulni, dolgozni ezután is kell tisztességgel, becsülettel és szorgalommal, ehhez igyekszünk a naprakész tudást és erkölcsi támaszt megadni – zárta beszédét.
A műsorban Bogdán Krisztina, a körmendi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulója előadásában a Padlás musical Fényév távolság című dala hangzott el, ezt követte a Hallo Mr. Puskás! eseményjáték, Bodó Judit és Meszár Judit tanárnők rendezésében, a 13/I osztály tagjainak előadásában. Az előadásban szereplő távkapcsoló készüléket, valamint telefonokat Kovács István gyűjtő bocsátotta a rendelkezésükre. A „Szecsődi Fergeteg” néptánckör fiatal táncosai Bősze-Lákics Krisztina tanárnő vezetésével mutatták be produkciójukat. Bujtás Ervin dalszerző-énekes is a Puskásban végzett 1991-ben, ő a Szombathely dalt hozta el a gálára. A fellépők sorát a WestSide TSE zárta: Madarász Vivien, a csapat egyik alapító tagja szintén az iskola egykori, Hanák Ádám táncos pedig jelenlegi diákja. A 140 éves Puskás Szakképző Iskola gálaműsorának végén videóklipet vetítettek az iskola történetéből.
A jubileumi programsorozatban interaktív vetélkedő és –, egykori tanítványok részvételével –, beszélgetéssorozat is helyet kap. Október 11-én szerdán Galambos Balázs vállalkozóval, 12-én Horváth Gábor önkormányzati képviselővel, 13-án Márkus Erzsébet olimpiai bajnokkal beszélgethetnek a diákok. Szerdán Ki tud többet Puskásról? interaktív technikatörténeti vetélkedőre kerül sor, ahol minden osztályból képviselteti majd magát egy háromfős csapat. A jubileumi programsorozatot pénteken Bognár Kristóf, az iskola egykori tanítványa és Mester András akrobatikus kerékpár-bemutatója zárja az iskola sportpályáján. |
TP
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.