„Hogyha Cseh Tamás elolvasta volna ezt a könyvet, akkor láthattam volna jóízűen nevetni”
– Mikor és hogyan találkoztatok Cseh Tamással?
1984-ben a körmendi Művelődési Központban voltam népművelő, amikor meghívtam Tamást egy koncertre. A Jóslat című műsorát fantasztikus hangulú teltházas koncerttel mutatta be. A siker pedig olyannyira boldoggá tette, hogy nem utazott vissza rögtön Budapestre, mint ahogy eredetileg tervezte, hanem itt maradt Körmenden három napig. Ekkor kezdődött a barátságunk. Később, amikor újságírói iskolába kerültem a fővárosba, akkor nagyon sokat találkoztunk, és több vidéki fellépésére is elkísértem. Aztán, amikor ’92-től elkezdtem könyvet írni róla, rengetegszer megfordultam kővágóörsi otthonában is.
– Mit mondott, amikor felvetetted az ötletet, hogy könyvet írnál róla?
Amikor 1992-ben hírtelen munka nélkül maradtam, akkor megkérdeztem tőle, hogy mit szólna ahhoz, hogyha írnék róla egy könyvet. Csak annyit mondott: írd meg! Örültem, de meg is rettentem a felelősségtől. A kötet 1994-ben kétezer példányban jelent meg. Olyan gyorsan elkapkodták, hogy még nekem sem maradt belőle egy példány sem.
– Milyen érzés volt vele barátkozni?
„A barátság, kedveseim, visszafojtott sírás” – ezzel a dalszöveggel dedikálta Tamás az én kötetemet. Én el voltam ájulva attól, hogy a Cseh Tamással barátkozhatok. Mélységes tisztelet és folyamatos tanulni vágyás volt bennem. Az, hogy ne adj isten a barátja is lehetek, pedig leginkább valóban visszafojtott sírás volt. Bár a mai napig nem merném kijelenteni, hogy a barátja voltam.
A nagyobb könyvesboltokban már kapható Fodor Sándor Énekelsz Csehtamást? című könyve
– Ha nem barát, akkor ki volt ő neked?
- Tamás egy apapótlék volt. Az én korosztályomnak volt egy apahiánya, ugyanis a mi szüleink reggeltől estig dolgoztak. Én hozzá tudtam fordulni, ha elbizonytalanodtam. Vagy hallgattam a dalait, vagy, ha találkoztunk, akkor megkérdeztem tőle, hogy Tamás, most akkor mi van? És akkor ő elmondta.
– A most megjelent Énekelsz Csehtamást? című könyved miben különbözik a korábbi kiadástól?
A kötet Bereményi Gézával való megismerkedésüktől az Új dalok című lemezig mutatja be Cseh Tamás életét. Olyan interjúalanyok szólaltak meg, akik új hangulatot tudtak adni a könyvnek. Beszélgettem a 30Y frontemberével, Beck Zolival, a Balaton együttes alapítójával, Víg Mihállyal, valamint rátaláltam Szentjóby Tamásra és Pintér Georgra is. Pintér Georg volt az, aki a hetvenes évek elején Tamást bemutatta Jancsó Miklósnak. Általa került Tamás Még kér a nép című filmbe, ami valójában az első nyilvános szereplése volt. Előbbi előadóművész pedig a happening magyarországi kezdeményezője volt, olyan előadó, akit ’74-ben elüldöztek Magyarországról, de most már ismét Budapesten él.
Fodor Sándor
– Ez a könyv is 1990-ig mutatja be Cseh Tamás életét. Tervben van az, hogy a későbbi időszakról, betegségéről, haláról is írj?
Azt beszéltük meg a kiadómmal, hogy megvárjuk ennek a könyvnek a fogadtatását, és utána döntjük el, hogy készül-e majd olyan könyv, ami Tamás halálig dolgozza fel a történetét. Most a korábban említett Pintér Georgról írok életrajzi regényt. Ő megjárta a vietnámi háborút, Nicaraguában forgatott filmet, a Keresztapa rendezőjének, Francis Ford Coppolának volt az asszisztense. Hihetetlen izgalmas élete volt.
– Eszedbe jutott, hogy mit szólna a most megjelent kötethez?
Igen, persze. Igyekeztem ezt a könyvet nem annyira depresszív módon megírni, mint amilyen a hetvenes évek eleje volt. A hetvenes években a házibuliknak inkább a hajnali négyes időszakában szoktak Cseh Tamás dalok szólni, amikor már mindenki egy kicsit befelé fordult. Szerettem volna megmutatni, hogy volt ennek az időszaknak egy sokkal szelídebb, kedvesebb arca, és hogy a Tamás is egy rendkívül humoros ember volt. Szerintem tetszett volna neki, hogy valaki végre vidáman dolgozta fel a történetét. Hiszek benne, hogy ha Tamás elolvasta volna ezt a könyvet, akkor láthattam volna jóízűen nevetni.
Kisőrsi Zsófia
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.