Kiküzdött, megszenvedett magyarság
Ahogy az elmúlt években, úgy idén is tartott megemlékezést a szombathelyi Honderű Asztaltársaság az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének emléknapja alkalmával. Ezúttal az emléknap előtt egy nappal, november 3-án, pénteken. Ám idén nemcsak a dátum, hanem a program és a menetrend is más volt. Ezúttal nem a Fő téri Szentháromság-szobornál gyülekeztek a megemlékezők, hanem az evangélikus templomban, ahol harangszóra, pontban 17:30-kor orgonajátékkal kezdődött a megemlékezés.
A szertartást Steindl-Papp Judit lelkésznő vezette, az imádságok, felolvasás és énekek között pedig Somogyi Mihály, a Boldog Brenner János Gimnázium diákja énekelt. Beszédet mondott dr. Kapiller Sarolta, a Kőszegi Járási Hivatal vezetője, akit Kukor Ferenc tanár kért fel. Mint mondta, a felkérés után azt a kérdést tette fel magának: milyen az ő 56-a? A válasz pedig az volt: olyan, mint a magyarsága: kiküzdött, megszenvedett. Beszédében megemlékezett az 1956-os eseményekről országos és helyi szinten is, idézett korabeli beszámolókból és a Historia Domusból is.
A szertartás végén együtt elénekelték a Himnuszt és megkoszorúzták a mártírok emléktábláját a templomban, majd gyertyákkal és mécsesekkel a kezükben átvonultak a Fő téri Szentháromság-szoborhoz, ahol szintén énekkel adóztak az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése előtt.
Ezúttal azonban itt még nem ért véget a program. 19:00-tól ugyanis filmvetítés kezdődött az AGORA-Savaria Filmszínházban. A Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon bemutatott Néma forradalom című német drámafilm igaz történetet dolgoz fel. Egy kelet-német osztályról szól, amely kiállt a magyar forradalmárok mellett, így egy egészen új szemszögből mutatja be az 1956-os magyarországi forradalom hatásait – és egy kicsit mindazt, amit akkor a keleti blokk átélt.
A történet szerint 1956 októberében néhány érettségi előtt álló tinédzser Nyugat-Berlinbe látogat, ahol független tudósításokat látnak és hallanak, és rádöbbennek arra, hogy az otthon hallott propagandával szemben nem ellenforradalmi zavargások zajlanak Budapesten. Hazatérve illegális rádióadásokból igyekeznek tájékozódni a magyar eseményekről. Amikor az éterben bemondják a téves hírt, hogy Puskás áldozatul esett a szovjet intervenciónak, az egész osztály úgy dönt, hogy az egyik órán egy perc néma csenddel adóznak a magyar mártíroknak. Az eset felháborodást kelt az iskola vezetésében, a botrány egyre magasabbra jut, rövidesen maga az oktatási miniszter is odalátogat, hogy a fiatal „ellenforradalmárok” körmére nézzen.
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.