Horvát földrengés: a helyi kormány fizeti a felújítások költségeit
Ennél a két megyénél, amelyet január 4-én katasztrófa sújtotta területté nyilvánítottak, a kormány figyelembe vette, hogy gazdaságilag visszamaradott területről, hátrányos helyzetű településekről van szó, ezért a lakosságnak nem kell részt vennie a felújítás finanszírozásában - mondta Darko Horvat építésügyi miniszter, hozzátéve, minden magánházat felújít az állam, amelyben életvitelszerűen élnek a tulajdonosok vagy hozzátartozóik.
Ami a műemlék és kulturális örökségvédelem körébe tartozó épületeket illeti, felújításukat a kulturális minisztériumnak a helyi önkormányzatokkal közösen kidolgozott programja szerint végzik majd el - húzta alá a tárcavezető.
Andrej Plenkovic kormányfő a kabinet ülésén elmondta: egyelőre csak becslések állnak rendelkezésre a károk nagyságát illetően. Jelezte ugyanakkor, hogy eddig 41 500 épületre érkezett kárbejelentés.
A horvát szábor szeptember közepén fogadta el a márciusi zágrábi földrengés helyreállításáról szóló törvényt, amely Zágráb városára, valamint Zágráb és Krapina-Zagorje megyére vonatkozott. Eszerint az állam 60 százalékban, az önkormányzatok 20 százalékban támogatják a magánépületek helyreállítást, a maradék 20 százalékot a tulajdonosoknak kell állniuk. Azon károsultaktól, akik minimálbérből élnek, és nem rendelkeznek jelentősebb vagyonnal, az állam és az önkormányzat átvállalja az önrészt. Ennek a törvénynek a módosítására küldött a kabinet csütörtökön javaslatot a parlamentnek, és terjesztette ki Sziszek-Monoszló és Károlyváros megyére a fent említett kiigazításokkal.
December 28-án és 29-én két erősebb - 5,2-es, illetve 6,3-es erősségű - földrengés rázta meg Közép-Horvátországot. A Petrinja és Sziszek közelében történt földmozgásoknak hét halálos áldozata és 28 sérültje van, és folyamatosak az utórengések. Az első földrengés óta 849 utómozgást jegyeztek fel szakemberek, közülük tizenegy 4-es, három 5-ös erősségű volt.
A horvát fővárost és környékét tavaly március 22-én rázta meg nagyobb földrengés. A fél óra különbséggel bekövetkezett 5,6-os, majd 5,1-es erősségű földmozgásban számos épület megrongálódott, egy ember meghalt, és többen megsérültek. Az utórengések itt is hónapokig tartottak. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.