Nagyberuházások csökkentett tartalommal
– A nagyberuházásokat úgy örököltük az előző önkormányzattól. Ilyen volt a Víztorony, amelynek a kivitelezése már azelőtt megkezdődött, hogy átvettük a város vezetését. Ennél a projektnél szembesültem azzal, hogy nem mindent részletet gondoltak át, a tervek tele voltak félkész megoldásokkal. Akik a politikai döntéseket hozták, nem ügyeltek arra, hogyan működtetik és tartják fenn az elkészült épületet. Úgy érzem, az előző városvezetés az ilyen projektekkel feladatokat akartak kipipálni. Amire pénzt lehetett lehívni, ahhoz kitaláltak valamit. Mi ezen változtatni akarunk, előbb a problémákat tárjuk fel és a megoldásokhoz keresünk forrásokat. A Víztoronynál különösen fájó az a jelenség, ami a műszaki tartalom csökkentése fogalommal írnak le, vagyis rengeteg dolog kikerült tervekből. Itt arról volt szó, hogy külső helyszínen lesz a kávézó és rendbe hozzák a Kresz-parkot is. Mivel nem jutott rá elég pénz, a kávézó belső, kisebb helyre került, a park pedig nem újult meg. Ezt így nem engedtem volna el.
A csökkentett tartalmú megvalósítás komoly iskolapéldája a Vásárcsarnok. Ott eredetileg zseniális ötletet álmodtak meg megújuló energiaforrásokkal működő épületekkel, a tetőn kialakított zöld területekkel. Ehhez képest jóval kevesebbre futotta végül. Itt látszik egyébként mekkora a különbség a tervezési és kivitelezési szakasz árai között. 1,5 milliárd forint állt rendelkezésre, ehhez képest 1 milliárddal lettek drágábbak az ajánlatok. Jött a mágikus műszaki tartalomcsökkentés, szinte mindent kidobtak a projektből. Így is 354 millió forintot kellett a szombathelyi adófizetők pénzéből pluszban beletolnunk. 167 millió forint értékben kell majd pótmunkát kifizetnünk, és ez csak az első ütemben felújítása.
A Képtárnál sem beszélhetünk átgondolt történetről: ha már hozzányúlunk az épülethez, akkor miért csak a külsejét újítjuk fel? Belül nem lesz semmi változtatás. A projekt tervezésekor nem volt még ismert a Claudius Szálló és a Tóvendéglő sorsa, de most nagy szüksége lenne a városnak egy rendezvényteremre esküvőkhöz, ünnepségekhez. A belső rekonstrukcióhoz most keressük azokat a pontokat, amelyekre esetleg lehet pályázni, de egyelőre nem látjuk a forrásokat. Ha valaki azzal jönne, hogy ott a Haladás Sportkomplexum, mint rendezvényterem., annak csak annyit mondanék, hogy nem mindenki szeretné stadionban tartani az esküvőjét.
Schrammel-gyűjtemény esetében nagyon örülünk, hogy kormányzati támogatásból méltó körülmények közé a szombathelyi születésű művész munkái. Más kérdés, hogy az előkészítés során kimaradtak olyan apróságok, mint a Thököly utcai fal lefestése, megint csak önkormányzati pénzből kellett pótolnunk.
– Volt egy reménytelennek tűnő csapadékvíz-elvezetési projekt is.
– Klasszikusan az történt, hogy az alvállalkozó alvállalkozójának az alvállalkozója dolgozott valamit, az egészből pedig egy szörnyen elrontott történet kerekedett. Valamennyi érintett képviselő nagykoalícióba tömörülve úgy nyilatkozott: ilyenbe többet nem szabad belemenni.
Dr. Nemény András mintegy a lakókat kárpótolva kijelentette, hogy az érintett utcák elsőbbséget élveznek majd az útfelújítások során.
– Új kerékpárutak épülnek a városban.
– Komoly lépésnek tartjuk, hosszú távon gondolkodunk ebben a kérdésben. Szeretnénk, ha minél többen éreznék úgy, hogy kerékpárral biztonságban járhatnak munkába, iskolába. Szeretném bevonni a várost egy szemléletformáló uniós projektbe, hogy minél többen üljenek biciklire. Annak is örülnék, ha egészen Ausztriáig megépülne a külön, biztonságos kerékpárút.
– Az új városvezetés projektjeként nemrég készült el az új orvosi ügyelet.
– Mégpedig határidőre, teljes tartalommal. Azoknak a „nem-rémhírterjesztő” aggódóknak, akik szerint ezt lehetetlen megcsinálni, üzenem, hogy most van az elnézéskérés ideje. Nagyon köszönöm az elkészítésben és a kivitelezésben résztvevőknek a munkáját.
– Lehet-e már valamit tudni új pályázati lehetőségekről?
– A megyei önkormányzattól kaptunk egy felkérést, hogy jelezzük, milyen projekteket szeretnénk, mi ezeket elmondtuk. Hogy mi lesz belőlük, nem tudjuk, azt halljuk, a kormányzat tervezi, hogy a megyei jogú városok helyett a megyék számára lesz keret. Majd, ha a jogszabály megjelenik, akkor okosabbak leszünk.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.