Hungarikum: LED-fal mutatja, hány napja van veszélyhelyzeti kormányzás Magyarországon
Az aHang közel két éve, 2023. március végén indította azt a kampányát, amelyben a veszélyhelyzeti kormányzás megszüntetését követelik. Mint ismert, legutóbb 2024. november 5-én ismét meghosszabbította a veszélyhelyzetet az országgyűlés, ezúttal 2025 májusáig tart majd a rendeleti kormányzás.
A civil szervezet azt kifogásolja, hogy a veszélyhelyzetet kihasználva a kormány olyan rendelkezéseket fogad el, amelyek semmilyen módon nem kapcsolódnak az adott veszélyhelyzethez, és ezeket a saját politikai törekvéseikre használják fel. Szalóki Viktor, az aHang politikai igazgatója szerint a magyar kormány a saját hatalmának bebiztosítására és politikai tőke kovácsolására használja fel a veszélyhelyzeti kormányzást.
„Különböző okokra hivatkozva 2015 óta van különleges jogrend Magyarországon, 2020. március 11. óta pedig veszélyhelyzeti kormányzás van életben a mai napig. Közel 1800 napja a kormánynak szinte semmilyen magyarázatot nem kell adnia, ha a veszélyhelyzetre hivatkozva fogad el különböző rendelkezéseket. Ezért indult el a 'Követeljük vissza a jogainkat' kampányunk is, hogy megmutassuk, a demokrácia ekképpen történő kiüresítése elfogadhatatlan!” – foglalta össze az aHang politikai igazgatója.
A szervezet a közleményében azt írja, a LED-fal célja, hogy bárki láthassa, hány napja használ ki minden kiskaput a kormány a hatalma megtartásáért. Emellett pedig a kampányuk linkje is elérhető rajta, amin keresztül bárki aláírhatja a „Vissza a jogainkat! – Szüntessék meg a veszélyhelyzeti kormányzást” című petíciót.
A LED-fal Budapesten, a Rákóczi út 14. alatti ház első emeletén található az ablakban.
Fotó: aHang
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.