Időjárás: a csapadékrekordot hozó mediterrán ciklon után mind megfagyunk - de csak éjszaka
Csapadékrekordot hozott a szombati ciklon - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat a honlapján.. A péntek éjszaka átvonult mediterrán ciklont szombaton egy újabb követte. Ez a ciklon napközben érte el az országot, és vasárnap reggeli távozásáig többfelé okozott kiadós mennyiségű csapadékot - olvasható a met.hu-n. A Tiszántúlon hullott a legtöbb, Mezőtúr Pusztaperes településrészén, illetve Szarvason 62,3 milliméterrel meg is dőlt a december 10-ére vonatkozó napi csapadékrekord - írták, hozzátéve, a korábbi csúcstartó Murakeresztúr volt, ott még 1976-ban mértek 51,1 milliméter csapadékot.
A meteorológiai szolgálat tájékoztatása szerint Budapestet szintén alaposan "megöntözte" a mediterrán ciklon, 27,9 milliméterrel Pestszentimrén új fővárosi napi legmagasabb csapadékrekord született. Az eddigi szélsőérték erre a napra 20,4 milliméter volt, amit Budakeszi erdő állomáson mértek 1946-ban.
Az erős szél és a sok eső miatt riasztották a tűzoltókat országszerte
Az erős szél és a sok csapadék miatt a tűzoltók segítségére volt szükség országszerte, fák dőltek ki, ágak szakadtak le, pincék teltek meg vízzel. Mogyoróska, Regéc, Háromhuta Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településeken vezetékszakadás miatt átmenetileg szünetelt az áramszolgáltatás - tudatta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vasárnap az MTI-vel.
A Somogy megyei Inkén, a 61-es főút 169-es kilométerénél fa dőlt az útra, félpályán elzárta a közlekedést.
A Veszprém megyei Zirc határában egy fa dőlt a sínekre.
Pécsett, a Magyarürögi út elején, illetve Villánykövesden, a Villányi út mentén szintén az útra kidőlt fák akadályozták a haladást.
Pest megyében Pilisvörösváron és Versegen várták kidőlt fák miatt a tűzoltók segítségét.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Bodrogolasziban a 37-es főúton dőlt fa egy gépkocsira. Mogyoróska, Regéc, Háromhuta településeken pedig vezetékszakadás miatt átmenetileg szünetelt az áramszolgáltatás.
Hajdú-Bihar megyében a csapadék okozott károkat. A hajdúböszörményi Kolozsvár utcában az árok megtelt vízzel, amelyet szivattyúval távolítottak el. Debrecenben, a Lőtér utcában egy lakóház pincéjében másfél méter magasan állt a víz.
A károk elhárításán folyamatosan dolgoztak a tűzoltók - írták a közleményben. Vasárnap délután az OKF azt közölte az MTI-vel, hogy csökkent az időjárás okozta károk miatt érkezett segélyhívások száma. A katasztrófavédelem azonban továbbra is arra kéri az útnak indulókat, hogy tájékozódjanak az útviszonyokról és az időjárási körülményekről, valamint használják a katasztrófavédelem ingyenes VÉSZ-applikációját.
Jönnek az éjszakai fagyok
Komoly éjszakai fagyok várhatók a jövő hét elején: hajnalban -9 és -3 fok közötti hőmérséklet valószínű, de a szélvédett északkeleti völgyekben hidegebb lehet. A csapadék megszűnik, a szél élénk, olykor erős lesz, a legmagasabb nappali hőmérséklet 0 fok körül valószínű. A hét második felében lassú melegedés kezdődik, változékonyabb lesz az időjárás, és ismét előfordulhat eső, ónos eső, havas eső - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
Hétfőn a Dunától keletre is csökken a felhőzet, ugyanakkor északon, északkeleten maradhatnak erősen felhős tájak, arrafelé további havazás, hózápor fordulhat elő, délutántól csökkenő intenzitással és területi kiterjedtséggel. A nyugati szelet elsősorban a Győr-Budapest-Szolnok széles sávjában kísérik erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet -2 és +3 fok között alakul.
Kedd hajnalban főleg északkeleten lehetnek ködfoltok, illetve rétegfelhőzet, amely napközben megszűnik. Általában gyengén felhős, napos idő várható. Estétől nyugat felől egyre több fátyolfelhő érkezhet, csapadék nem valószínű. A délnyugati, majd déli, délkeleti szelet többfelé kísérhetik élénk lökések. Hajnalban általában -9 és -3 fok között lehet a hőmérséklet, de a szélvédett északkeleti völgyekben hidegebb lesz. Kora délután -3, +3 fok várható.
Szerdán átmeneti szakadozások mellett nagyrészt erősen felhős időre lehet számítani. Helyenként előfordulhat hószállingózás, szitálás, ónos szitálás, majd gyenge eső is. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik a déli, délkeleti szél. Hajnalban általában -9 és -3 fok között alakul a hőmérséklet, de a szélvédett északkeleti völgyekben hidegebb lehet. A csúcshőmérséklet -3 és +4 fok között valószínű.
Csütörtökön jobbára erősen felhős vagy borult időre lehet számítani. Eleinte kevés, a délutáni, esti óráktól több helyen előfordulhat eső. Főleg délelőttig, elsősorban északon, északkeleten a hegyekben ónos szitálás, hószállingózás is előfordulhat. A keleti, délkeleti szél néhol megélénkül. A hőmérséklet hajnalban általában -7 és +2 fok között alakul, a maximum 0 és +7 fok között valószínű.
Pénteken átmeneti szakadozások mellett nagyrészt erősen felhős idő várható. A nap első felében több helyen várható eső, majd a nap második felében átmenetileg kevesebb, estétől viszont ismét több helyen valószínű csapadék. Az esőt helyenként havas eső, hó válthatja. A délnyugati, majd északnyugati szelet sokfelé élénk, néhol erős lökések kísérik. A minimum általában -4 és +4 fok között alakul, a csúcshőmérséklet többnyire 2 és 9 fok között valószínű, de a délkeleti országrészben 10, 13 fokot is mérhetnek.
Szombaton kezdetben jobbára erősen felhős vagy borult idő valószínű, a nap második felében nyugat felől felszakadozhat a felhőzet. Egyre kevesebb helyen valószínű havazás, hózápor. Kezdetben főleg délkeleten, keleten eső, ónos eső, havas eső is előfordulhat. Többfelé megerősödhet az északi, északnyugati szél. A hajnali -7 - +1 fokról -2 és +2 fok közé emelkedhet a hőmérséklet.
Vasárnap változóan felhős időre van kilátás. Számottevő csapadék nem valószínű. Helyenként megélénkül az északi, északnyugati szél. Hajnalban általában -9, -3 fok, de a szélvédett északkeleti völgyekben hidegebb is lehet. Kora délután -3 - +2 fok várható.
Borító kép: Behavazott út Lillafüreden 2022. december 11-én. MTI/Vajda János
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.