Így lesz stresszmentes a húsvét
A tudatos készülődés nem egyenlő a finom falatokról való lemondással vagy a hagyományok mellőzésével. Érdemes mindent tudatosan és előre megtervezni, így megelőzhetjük, hogy a húsvéti emlékeink csupán az eszeveszett takarításból és főzésből álljanak. Próbáljunk meg időben elkezdeni készülődni, amibe érdemes az egész családot bevonni. Sütés-főzés közben a gyerekek izgalmas, játékos formában számos dolgot elsajátíthatnak: a kalácson gyakorolhatják a fonást, a kiszúróformákkal izgalmas süteményvilágot építhetnek. A közös sütögetés és főzőcskézés pedig remek lehetőséget nyújt arra is, hogy a gyerekek megismerjék a zöldségek-gyümölcsök változatos felhasználási módját, így például felfedezhetik azt is, hogyan és miért került a tortába reszelt répa.
Le az élelmiszerpazarlással!
A nagyobb ünnepek közeledtével sokszor hajlamosak vagyunk túlvásárolni magunkat, és akár több családnak is elegendő ételt készíteni, aminek egy része végül a szemetesben landol. Hogy az élelmiszerpazarlást – és az abból eredő bűntudatot, illetve felesleges költekezést – megelőzzük, érdemes már előre felmérni a vendégek számát, milyen fogások és sütemények voltak az elmúlt években a kedvencek, és mi az, amit csak a hagyomány miatt készítünk el minden esztendőben. Ha tudatosan felvérteztük magunkat az élelmiszerpazarlás ellen, még akkor is előfordulhat, hogy néhány ételből többet készítünk, mint amennyi elfogyna. Ilyenkor érdemes kreatív szemmel nézni az alapanyagokra, és átgondolni, milyen izgalmas fogásokká alakíthatjuk át őket: a maradék tojásból például finom szendvicskrémet készíthetünk, a kiszáradt répatortából pedig sütinyalókákat formázhatunk a gyerekek segítségével.
Húsvétkor a legtöbben elfelejtjük az egészséges táplálkozás szabályait, azonban a finom falatok mellett sem árt odafigyelni arra, hogy miből mennyit eszünk, ezzel elkerülve a fájdalmas puffadást, és a még ünnepek után is tartó emésztési panaszokat. Próbáljunk meg húsvét alatt is a kiegyensúlyozott étkezésre törekedni: ha például szeretjük a majonézes salátákat, érdemes azokat zöldsalátával fogyasztani, a sonka-tojás kombináció mellé pedig készíthetünk finom zöldségkrémeket, így a kedvenc ételeink mellett a rostbevitelünket is növelhetjük.
Zöldség- és tojáskrém
Jöjjön tehát egy zöldséges megoldás: a streetkitchen.hu receptje szerint a lencsekrém egyszerűen elkészíthető. Egy fej hagymást és két gerezd fokhagymát apróra vágva kevés olajon üvegesre pirítunk. Egy doboz (konzerv) lencsét leszűrünk, egy marék dióval és a kész hagymával együtt aprítóba tesszük és összezúzzuk. Fűszerezni ízlés szerint lehet, de legjobb lesz egy-egy teáskanál rozmaringgal és kakukkfűvel, tehetünk bele kevés füstölt paprikát és balzsamecetet, illetve kötelező körként sót és borsot. Egy evőkanál olívaolaj kerül bele, ismét összedolgozzuk. Ha krémesebb állagút szeretnénk, akkor adjunk még hozzá olívaolajat. Számos változatban készíthető, egy közkedvelt változat szerint 20 deka lencsét és két nagy sárgarépát megfőzünk, ezek adják az alapot, mehet hozzá a hagymás alap és a fűszerek, aztán botmixerrel összedolgozzuk.
Az ételmentő receptek közül húsvétkor a tojáskrém a kézenfekvő megoldás, ami nem is bonyolult, ráadásul a sonkamaradékot is felhasználhatjuk. 10 kemény tojáshoz 10 deka vajjal vagy margarinnal számoljunk, kell még 1 fej vöröshagyma, két evőkanál mustár, 4 evőkanál majonéz, só, bors, esetleg friss petrezselyemzöld. A tojásokat és a hagymát vagy apróra vágjuk, vagy robotgéppel felaprítjuk, a továbbiak már csak kevernünk kell – vagy ezt a műveletet is gépre bízhatjuk. A húsos verzióba 10 deka sonka (de készíthető kolbásszal is) kerül, a vöröshagymát lilahagymára cserélhetjük, a majonézt pedig tejföllel (ízlés szerint mennyiségben) válthatjuk ki.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.