20 millió forintból 11 helyszínen számolják fel az illegális hulladéklerakókat
Tavaly év elején a város zéró toleranciát hirdetett az illegális hulladéklerakókkal szemben. A város saját köztisztasági Vigyázzunk Együtt Szombathelyre elnevezésű programjával összhangban adta be pályázatát az illegális hulladéklerakók felszámolására.
Horváth Soma alpolgármester elmondta, hogy 20 millió forintot nyertek, 11 helyszínnel lehetett pályázni. Ebből 19 millió forint az, amelyet a hulladék összegyűjtésére, kezelésére, ártalmatlanítására tudnak költeni. Van még egy olyan része, amelyet figyelemfelkeltő táblák legyártására lehet fordítani. Ezek is meg fognak történni.
Pet-palackokat, sörösdobozokat, nejlonzacskókat és például autógumikat is rejt az útszéli bozótos a 87-es főút Ipari és a Söptei út kereszteződése közötti szakasza. A hulladék lerakását egy kopott tábla tiltja, amit láthatóan eddig nem vettek komolyan a szemetelők.
„Szombathely közigazgatási területén a tavalyi évben kb. 30 helyszínt sikerült detektálni a közterület-felügyelők és a lakosság jelzése alapján. Ezek közül 11 helyszín az, amely notóriusan visszatérő helyszín, és ez a 11 helyszín került be a mostani pályázatba. Ezek között van külterületi illetve belterületi helyszín is” – emelte ki Kelemen Krisztián, a Bűnmegelőzési, Közbiztonsági és Közrendvédelmi Bizottság elnöke.
Egyelőre csak becsülni lehet a tehermentesíteni kívánt helyszíneken felhalmozódott szemét mennyiségét. Itt például a mezőgazdasági területet is szennyezi a veszélyes hulladék.
Taufik Roland, Szomhull Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, az, hogy ennyi hulladék idekerült, legalább annyi erőfeszítésbe került azoknak, akik idehozták, mint ha elvitték volna a Körmendi úti hulladéklerakóba. Ide is ugyanúgy el kellett hozni, autóba be kellett rakni.
Ahhoz, hogy a gépekkel hozzáférjenek a szeméthez, a bozótot is ritkítani kell. A pályázati támogatásból február végéig nem csak megtisztítják a kiválasztott helyszíneket, hanem folyamatosan ellenőrzik is azokat, hogy ne kerülhessen oda ismét hulladék. Közben a város újabb kérelmet nyújtott be az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz 7 újabb térfigyelő kamera beszerzésére és kihelyezésére.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.