Ismét fertőtlenítik a Pesti úti idősotthont a katonák (frissítve)
Németh Szilárd a XVII. kerületi idősotthon előtt tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: legutóbb húsvétkor kellett fertőtleníteni az idősotthont, ahol a koronavírus-járvány idején "a fenntartó súlyos mulasztásai miatt gócpont alakult ki". Hozzátette: ilyen mulasztás volt, hogy amikor berobbant a vírus, nem volt állandó és folyamatos orvosi ellátás az intézményben, nem tartották be az előírásokat, ajánlásokat, és súlyos higiéniai mulasztásokat is találtak a hatóságok. Az otthonban 312 ápolt és 26 ápoló betegedett meg, és 55-en elhunytak - fűzte hozzá az államtitkár.
Németh Szilárd hangsúlyozta: az intézmény vezetőségét és a fenntartó Fővárosi Önkormányzatot felelősség terheli az ügyben. Megjegyezte: Karácsony Gergely főpolgármester egyszer sem látogatott el az otthonba, nem látogatta meg a katonákat, "akik helyette fertőtlenítettek az intézményben". Karácsony Gergely főpolgármesternek is volna mit meggyónnia - közölte. Mint mondta, sok kérdést vet fel mindenkiben az, ahogyan bánnak ezzel az idősotthonnal a felelős politikusok, a főpolgármester és szakmai helyettese, Gy. Németh Erzsébet (DK), és elítélendőnek nevezte "szerencsétlenkedésüket" és "tenni nem akarásukat". Kifogásolta, hogy most sem jelentek meg a fővárosi vezetők az intézménynél.
Hozzátette: most megelőző intézkedésként fertőtlenítik újra az intézményt a Magyar Honvédség katonái, hogy ne válhasson ismét gócponttá az idősotthon. A fertőtlenítésben, csakúgy, mint áprilisban, a Petőfi Sándor Vegyivédelmi Zászlóalj katonái, valamint az általuk kiképzettek vesznek részt, összesen 25-en. Áprilishoz hasonlóan most is 85 ezer négyzetméter felületet kell fertőtleníteniük, a munka tavasszal 425 munkaórát, azaz hat napot vett igénybe. Az államtitkár ismertetése szerint nemcsak komoly szakmai tudást igényel a fertőtlenítés, de komoly fizikai munka is. Várhatóan 33-35 Celsius-fok meleg lesz hétfőn, a fertőtlenítést végző katonák a teljes vegyvédelmi ruhában akár 6-8 liter folyadékot is veszíthetnek - mondta.
Németh Szilárd kitért arra is, hogy a Magyar Honvédség egyedülálló vegyivédelmi és biológiai mentesítőképességét felhasználva, országszerte több mint ezer idősotthonban és szociális intézményben 2,5 millió négyzetméter felületet vírusmentesítettek és fertőtlenítettek a katonák a koronavírus-járvány idején. Ehhez 77 ezer liter, a Mol által gyártott vírusölőt és 36 ezer liter hipót használtak fel.
A HM parlamenti államtitkára egy kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a baloldal akadályozta a koronavírus-járvány elleni védekezést, "ócsárolták" a védekezésben részt vevőket, az egészségügyi dolgozókat, a rendőröket, a katonákat, az Országgyűlésben pedig semmilyen intézkedést nem szavaztak meg. Úgy vélte, a baloldal célja a kormány megbuktatása volt.
A politikát, a napi megélhetést, pénzt, hatalmat előbbre helyezték az összefogásnál - jegyezte meg. Hozzátette: ennek ellenére az országban megvalósult az összefogás, amelynek köszönhetően az ország úrrá tudott lenni a koronavírus-járvány első szakaszán. (MTI)
Karácsony: már áprilisban megállapodtak a Pesti úti idősotthon fertőtlenítéséről
Már áprilisban megszületett a megállapodás a fővárosi önkormányzat fenntartásában működő Pesti úti idősotthon katonák általi fertőtlenítéséről - reagált Karácsony Gergely főpolgármester a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Németh Szilárd hétfői sajtótájékoztatójára.
Karácsony Gergely hétfőn a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott: "miután kiderült, hogy a koronavírus áldozatainak közel fele kórházi fertőzés miatt hunyt el, Németh Szilárd gyorsan a Pesti úti idősotthon elé sietett sajtótájékoztatót tartani, és - úgymond megelőző jelleggel - katonai fertőtlenítést rendelt el az intézményben. Bár a sajtótájékoztató hatékonysága a járvány megelőzése szempontjából erősen véleményes, ráadásul erről a fertőtlenítésről már áprilisban megállapodtunk, mindenesetre a katonák munkáját köszönjük, hozzátesz ahhoz az áldozatos munkához, amit az intézmény dolgozói végeznek."
A főpolgármester hangsúlyozta, hogy a megelőzés tényleg fontos, és "ebben valóban sok dolga lenne a kormánynak". A járvány második szakaszával szembeni védekezés kulcsa ugyanis a további kórházi fertőzések megelőzése - írta.
Karácsony Gergely kitért arra is, hogy május végén az országos tisztifőorvos neki küldött levelében megerősítette, hogy a Budapesten akkor regisztrált fertőzöttek egyharmada úgynevezett nozokomiális, vagyis intézményi, elsősorban kórházi fertőzött volt. Legutóbbi leveléből az a döbbenetes tény derült ki, hogy a halálos áldozatok közel fele szintén kórházi fertőzött volt - olvasható a főpolgármester bejegyzésében.
Kiemelte: a főváros teszi a dolgát, önálló intézkedési terv alapján, az első hullám tapasztalatainak felmérése nyomán védekeznek az idősotthonainkban.
Karácsony Gergely közölte: az országos tisztifőorvostól, a kormányhivataltól és Kásler Miklóstól, az emberi erőforrások miniszterétől levélben kérdezi, hogy "milyen intézkedésekkel védik meg az idősotthonok lakóit és bármely kórházi kezelésre kényszerülő beteget attól, hogy a kórházban kapja el a fertőzést"?
Németh Szilárd a XVII. kerületi idősotthon előtt tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett: legutóbb húsvétkor kellett fertőtleníteni az idősotthont, ahol a koronavírus-járvány idején "a fenntartó súlyos mulasztásai miatt gócpont alakult ki".
Hozzátette: ilyen mulasztás volt, hogy amikor berobbant a vírus, nem volt állandó és folyamatos orvosi ellátás az intézményben, nem tartották be az előírásokat, ajánlásokat és súlyos higiéniai mulasztásokat is találtak a hatóságok.
Az otthonban 312 ápolt és 26 ápoló betegedett meg, és 55-en elhunytak - mondta az államtitkár, aki megjegyezte azt is: Karácsony Gergely egyszer nem látogatott el az otthonba, nem látogatta meg a katonákat, "akik helyette fertőtlenítettek az intézményben". (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.