Isten éltesse, Vujity Tvrtko !
Mint a Paprikablog írja: "Egy magyarországi horvát családba született. Balogh Szilárdként lett anyakönyvezve, 17 éves korában vette fel későbbi nevét: a Vujity édesanyja családneve, Tvrtko a Szilárd horvát megfelelője. Ő az első magyarországi horvát, aki ezt a névváltoztatást megtette. Kiállását üzenetnek tartja a határon túli magyarság felé, hogy ők is bátran merjék vállalni magyar neveiket. Tvrtko székely felmenőkkel is rendelkezik. Édesapja után – akit példaképének tekintett – először ő is szénbányász szeretett volna lenni. Diákújságíróként a Dunántúli Naplónál kezdte pályafutását, majd az érettségi után 1991-ben felvételt nyert a Zágrábi Tudományegyetem bölcsészkarára. Közben kitört a jugoszláv polgárháború. A jelentkezési lapjait az akkor még egységes Jugoszlávia fővárosába küldték, de mire felvették volna az egyetemre, Belgrád már egy másik országhoz, Szerbiához tartozott. Ezután felkereste a Magyar Televízió pécsi körzeti stúdiójának szerkesztőségét. Mivel anyanyelvi szinten beszélt szerbül és horvátul, felajánlotta, hogy tolmácsként szívesen segíti a stáb munkáját. Eszékre utazott, ahol ott tartózkodása közben körbezárták a települést és már nem tudott hazamenni. Tvrtko telefonon kért segítséget a szerkesztőségtől, hogy mentsék ki. Mivel a stáb többi tagja nem tudott bejutni a háborús övezetbe és ő nem tudott hazamenni, így megkérték, ha már ott van, tudósítson a háború fejleményeiről. Egy hét alatt tizenkét különböző médiának szolgált információkkal.
"Ha nincs Németh Károly, akkor ma nem televíziózással foglalkozom, és nem lennék újságíró, ha nincs Belénessy Csaba" – emlékszik vissza a kezdetekre és két mentorára A mi képernyőnk című kötet róla szóló fejezetében, ahol azt is feleleveníti, hogy már óvodásként szerepelt (népviseletben táncolt) az MTV Pécsi Körzeti Stúdió Nas Ekran című adásában.
Minden újságírói képesítés és szerény angol nyelvtudás mellett, még a BBC-nek is tudósított. Ez meghozta kedvét az újságíráshoz. Amikor véget ért a blokád, kapott egy ösztöndíjat az Egyesült Államokba. 1996-ban felvételt nyert a Miami Egyetem újságírói szakára, amit sikeresen elvégzett. Állítása szerint az ott szerzett tapasztalatait kamatoztatta itthon.
1997-ben az akkor induló TV2 alapító tagja volt, amelynek nyitó riportját ő készítette el (a csatorna indulásáról), s így a kereskedelmi csatorna első szerződtetett és azóta is egyik legnépszerűbb riportere lett. Itt készítette el riportfilmjeit, melyek nem ritkán sokkoló erejűek voltak. Beható tanulmányt írt például a pörbölyi tragédiáról, részt vett a világ utolsó második világháborús hadifoglyának felkutatásában és hazakísérésében is. Itthon két hónapon keresztül pszichológusi megbízatással kutatóként vett részt Toma András személyazonosságának megállapításában. Különböző trükkökkel bejutott Észak-Koreába, Türkménbasi birodalmába, Csecsenföldre, Csernobilba, de forgatott Ruandában, Haitin, a kambodzsai gyilkos mezőkön és bemutatta a Sierra Leonéban tomboló tömeggyilkosságot is. Bár ezek a filmek elmondása szerint körülbelül 10%-át teszik ki eddigi életművének, a köztudat mégis „a veszélyes utazó-újságíróként” ismeri. Elmondásai szerint ő soha nem a veszélyt kereste, hanem a témát. Olyan hétköznapi hősöket mutat be filmjeiben, akik példaképek lehetnének és nem mindennap szerepelnek különböző bulvárlapok címlapjain, hanem „valami olyasmit tesznek, ami fontos”.
Szakmai elismertségét Tvrtko jótékony célokra használja fel. Filmjei hatására, az emberek különböző segélyszervezeten keresztül sok anyagi támogatást nyújtottak a rászorulóknak. 2002-ben könyvei bevételéből – feleségével közösen – megalapította a Hétköznapok Hőse-díjat, melyet minden év decemberében adnak át egy jelentős pénzösszeg kíséretében.
2003 és 2007 között az Európai Unió antidiszkriminációs kampányának hivatalos magyarországi nagykövete. 2007 végétől a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa Program nagykövete. Ezen kívül számos sikerkönyv szerzője pl. Pokoli történetek, Pokoli történetek különkiadás, Angyali történetek a pokolból, Pokoli történetek és ami azóta történt.
Hétköznapokon a Mokka (TV2), vasárnaponként Napló (TV2) című műsorait vezette, amikor 17 évnyi közös munka után 2014. december 2-án közös megegyezéssel távozott a csatornától. Kilenc hónap elteltével, 2015 szeptemberében visszatért a cégcsoporthoz. Azonban 2016. február 26-án, a TV2 vezetősége azonnali hatállyal elbocsátotta, mivel Tvrtko nem tudta a magánvéleményét félretéve élő adásban kezelni a helyzetet. Nevezetesen a Berki Krisztiánnal készített riport alatt, Tvrtko nem rejtette véka alá, hogy mi a véleménye a szerinte teljesítmény nélküli hírességekről és a beszélgetés közben beszólogatott a TV2 másik arcának.
Az elbocsátását követően különböző műsorszolgáltatóktól több megkeresést is kapott itthonról és külföldről egyaránt. Közben az ország számos településén és a határon kívül is folytatta utazási élményein alapuló színházi előadásait,Tvrtko...túlmegy minden határon... címmel. Ugyanezen a sorozatcímen került újra képernyőre 2016. június 4-én, amikor a Duna Televízióban műsorra tűzték a trianoni békeszerződésről szóló dokumentumfilmjét – A könyv titka című epizóddal.
2017. július 6-tól az ATV Egyenes Beszéd, majd az ATV Start reggeli műsorának vezetőjeként ismét Magyarországon dolgozott. Tvrtko 2020 őszén a családjával együtt a Hawaii-ra költözött, ahol azóta többször bejelentkezett közösségi oldalain és elmondta, hogy előadásokat tart a szigeteken, amelyeken arról beszél, hogy hogyan tudja az újságírás szebbé, jobbá, tartalmasabbá tenni a társadalmat."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.