Ízek édes köntösbe zárva
Vadócz Jenő Celldömölkön született, ott tanult, ám több szállal kötődik Szombathelyhez is, hiszen a Boglya népzenei együttesben nagybőgőzni tanult. A szakács- és cukrásziskolát Veszprémben végezte a SÉF vendéglátóipari szakközépiskolában, de gyakorlati oktatói képesítését a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál szerezte. Jelenleg Celldömölkön él, és a Balaton egyik legszebb kilátásában gyönyörködhet minden nap, hiszen a balatongyöröki Szépkilátónál lévő kávéházban főcukrászként dolgozik. Elárulta, hogy mint sokan, akik erre a pályára tévednek, először nagymamájuktól, édesanyjuktól tanulják el a dolgokat. Ő sem volt ezzel másként.
– Három bátyám van, és csodálattal néztem a nagymamámat, ahogy a 4 palacsintaserpenyővel csak úgy forgatja a palacsintákat – tette hozzá. – Természetesen megtanított rá engem is. Azt sem felejtem el sosem, amikor 2 kiló lisztből kézzel gyúrtuk felváltva a pogácsát édesanyámmal, hogy a gulyáshoz elkészüljön. Ezek az emlékek örökké bennem maradnak. Már 12 évesen volt szerencsém megismerkedni a vendéglátással. Szakácsként kezdtem a szakmát, s be kell vallanom, szinte szerelem volt első látásra. Minden nyáron segédkeztem, és az alapokat, a vendéglátás szeretetét Majsa Szilárdnak köszönhetem. Aztán jött a pályaválasztási időszak, szakácsnak tanultam, és bekerültem egy neves étterembe Veszprémben, ahol 2013-tól a desszertes pályán tevékenykedtem. Az akkori séfem, Amrein Csaba látott bennem lehetőséget, cukrászati továbbképzésre küldött, és szabad kezet adott. Ennek az időszaknak köszönhetem a cukrászathoz való kötődésemet.
Jenő 3 éve dolgozik Balatongyörökön, a napi rutinjához tartozik, hogy 4-kor kel, hiszen a munka 6 órakor kezdődik. A kínálatukban nyáron a könnyedebb ízek kerülnek előtérbe, ősztől pedig a gesztenye és társai kapnak főszerepet, a kicsit nehezebb sütemények. Ezek elkészítésében aktívan részt vesz, feladatköréhez adminisztratív munkák is tartoznak. Emellett több versenyen is megmérettette már magát, sikerrel:
– 2020-ban a kávéház vezetőségével megbeszéltük, hogy benevezünk a fagylaltversenyre – idézte fel. – Elég erős mezőnyben szerepeltünk, és nagyon jólesett, amikor először mondták ki a nevemet, s a „mámoros málna” sorbet-val elnyertük a régió kiváló fagylaltja címet. Abban az évben az év bejglije versenyen a különleges kategóriában 10. lettem a pisztáciás, málnás bejglimmel. A „Magyarország Tortája” verseny „Egy a Természettel” elnevezésű alkategóriájának 10. helyezettje lett a tortám, a Tündérország aranytövise. Idén újra megpróbáltuk az „Év fagylaltja” versenyt, a szédítő dió nevű fagyimmal a 8. helyezett lettem. Így Baranya, Tolna, Zala, Somogy megyének 2021-ben is a régió kiváló fagylaltja díját elnyertem. A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra szerették volna, ha a magyar cukrászok saját süteményt álmodnak meg, erre is beneveztem. A versenyzőknek feladták a leckét, hiszen olyan alapanyagokat kellett felhasználniuk, amelyek a Bibliához köthetők. Mikor olvastam a kiírást, tudtam, hogy az akkori magvakkal szeretnék dolgozni, a pisztácia, a dió ötlött fel bennem. Beugrott, hogy ezeket réteslapok közé kellene helyezni, hogy egyesével csomagolhatók lehessenek. Feltekerve egy muffinformában kisütött, szilvalekvárral, magokkal, datolyával ízesített „tekercs” lett, mely családi segítséggel a Szent Erzsébet rózsái nevet kapta. 16 cukrásztermék közül – kollégám, Pethő Gábor segítségével – bekerültünk a 7 legjobb közé.
A balatongyöröki kávéházban rengeteg olyan termék van, melyet Jenő egyedül vagy kollégájával közösen talált ki, alkotott meg. Elárulta, hogy egy sütemény, fagylalt megtervezése általában az irodaasztal előtt történik, hiszen a fagylaltnál először komoly számításokra van szükség, a süteményeknél pedig a precíz összeállítás a fontos. Kiemelte azt is, hogy a tulajdonosokkal közösen egy dolgot határoztak meg: bármilyen finomságot készíthet, de a minőségből nem adnak le. Rengeteg finomság, különlegesség található a kínálatukban, édesek, mentesek és sósak is, karácsonyra pedig házi készítésű szaloncukorral és különböző töltelékű bonbonokkal várják a vendégeket. Jenő közben sem pihen, az idei év bejgliversenyére már megvannak az új ötletek, és elkezdte a 2022-es Magyarország Tortája versenyre szánt torta prototípusának gyártását is.
– Azért is szeretem nagyon ezt a szakmát, mert állandóan változik – emelte ki. – Annak, aki lépést szeretne vele tartani, folyamatosan kell változnia, fejlődnie. Szakácsként először kísérletezni kezdtem. Tapasztalt kollégáimtól, séfemtől lestem el a tányérdesszertek titkát. Folyamatosan néztem az internetet, idegen nyelven a videókat, recepteket, ízkombinációkat és minden egyéb fortélyt. Erre a szakmára nagyon igaz, hogy tanulni, tanulni, tanulni. A konyhában, az üzemben minden ember fontos, mindenkitől lehet tanulni, és nem szégyen tanulni. Az élet ezt sokszor bebizonyította, ha hagyod, hogy más is mutasson neked, sokat fejlődhetsz.
bb
Fotó: Vadócz Jenő
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.