Ízig-vérig központ lett az Agorából
Figyelnek a szinergiákra
Központ – Horváth Zoltán, a friss városi cég új ügyvezetője szerint az elnevezés valóban lefedi azt a szerteágazó tevékenységi kört, amit már eddig is folytattak a szakemberek az Agorában, mint az önkormányzat közművelődési alapfeladatait ellátó intézményben, melynek a keretein belül üzemel például a Savaria Filmszínház, a Művelődési és Sportház és a Víztorony. Ehhez csatolták be a Médiaközpontot, illetve hamarosan a városi felnőttképzést koordináló Szombathelyi Képző Központ is a szervezet része lesz.
A hasonló, kulturális és közszolgálató cégek, intézmények összevonása egyáltalán nem ritka a magyar nagyvárosok életében. Miért hatékony ez a stratégia? „Ha az országos mintákat vesszük, azt látjuk, hogy az elmúlt években egyre inkább jellemző, hogy az önkormányzatok összevonják a szervezeteiket. Kaposváron például a színház és a közművelődés került egy intézmény alá, de arra is számos példa van – Budapesten és vidéki nagyvárosokban is –, hogy a helyi médiaközpont és a közművelődési intézmény került egy tető alá. Nyilván ennek a lépésnek komoly pénzügyi okai vannak, hiszen az intézmények összevonásával jelentős költségeken lehet spórolni, de szakmai oldalon is rengeteg előnnyel járhat, ha a szervezeti egységek kiegészítik és erősítik egymást. Az Agora esetében nagyon jól alakult a közös munka, látjuk, hogy az olyan saját szervezésű programok, mint a Gyöngyhajú lány balladája című musical, praktikusan reklámozható a Szombathelyi Televízióban és a Savaria Fórumban, miközben annak is nagy előnyei vannak, hogy egy kulturális központ folyamatosan témával tudja ellátni a városi médiát” – fejtette ki az ügyvezető.
Menedzser-fejjel
Fontos újítás, hogy a március 8-án, nőnapon debütáló Omega-musical az Agora saját szervezésében kerül bemutatásra: „Megvásároljuk a produkciót, majd a mi dolgunk a szervezés, a logisztika és minden háttérmunka, ahogy egyébként ezt már sok kisebb rendezvényünknél csináltuk. Persze, lehet kockázata, hogy saját felelősséget vállalunk, viszont így a terembérleti díjnál nagyobb bevételekre számíthatunk. Szerencsére erre a musicalre már csak az utolsó pár darab jegy elérhető.” Horváth Zoltán példaként hozta még fel, hogy hasonló szervezéssel valósítanak meg sok programot a közeljövőben, például Bősze Ádám márciusi stand-upját a Savaria Filmszínházban, a Tér-Zene ingyenes népzenei és komolyzenei koncerteket, illetve a Szerda Esti Akusztik-sorozatot és a fiataloknak szóló Slam poetry-esteket, a májusi Halász Judit-koncertet. „Mind az idősebbeket és a fiatalabbakat, mind a gyermekeket színes programkínálattal várjuk a következő hónapokban” – tette hozzá, kiemelve: „a koronavírus-válság után fontos stratégiánk lett, hogy kulturális szervezet létünkre menedzser-fejjel is gondolkodjunk, törekedjünk a minél nagyobb saját bevételszerzésre”.
Górcső alatt a fejlesztések
Az Agora gondozásában nyitotta meg a kapuit tavaly az 500 millió forint uniós támogatásból megújult Víztorony. Nagyon sok szombathelyinek nem kell bemutatni már, hogy kiállítóhellyel, kávézóval és kilátóval, tehát egy izgalmas közösségi térrel gazdagodott a város, amit folyamatosan fejlesztenek Horváth Zoltánék. „Tavaly szembesültünk a problémával, hogy június-augusztus között nagyon meleg a kiállítótér. Éppen most, az adásunk perceiben is zajlik a helyiség klimatizálása, úgyhogy azt reméljük, aki idén nyáron látogat el a kiállításra, azt már sokkal hűvösebb körülmények fogadják. Szeretnénk hasonló előrelépéseket tenni a Sportházban és más intézményeinkben is. Nagyon készülünk az Agorához tartozó KRESZ park felújítására, az ígéretek szerint tavasszal, legkésőbb nyárközép táján megkezdődnek a munkálatok” – mondta el az ügyvezető.
Átlépve a megyeszékhely városhatárát, a Felsőcsatári Gyermeküdülő is szóba került az interjúban. Ennek a – nagyon szükséges – felújítására most nem lát konkrét forrást Horváth Zoltán, azonban nem fogja annyiban hagyni az ügyet: a nagyon szép, határmenti környezetben, a Pinka-völgyében található épületből téliesítéssel, fejlesztéssel jelentős turisztikai potenciállal bíró intézményt lehetne létrehozni.
Nézze vissza a Fogadóóra teljes adását!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.