Jankovics Istvánra emlékeztek a csillagászok Szombathelyen
Az ülés levezetője, Dr. Szabó M. Gyula kutatóprofesszor, az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy Jankovics István személyében egy olyan nagy hatású tudós intézményépítőt kapott Szombathely, aki nemcsak újrafogalmazta a Gothard testvérek által alapított obszervatórium szerepét a Magyar és nemzetközi kutatásokban, hanem akiről – saját kutatásainak elismeréseképen – még életében asztrofizikai jelenséget neveztek el.
Az eseményen az egybegyűlteket Dr. Nemény András, Szombathely polgármestere köszöntötte, büszkeségét fejezve ki, hogy a szombathelyi városháza ad otthont az emlékülésnek. A múltunkat folyton kutatjuk, a jövőnket pedig tervezzük – kicsit ilyen a csillagászat is, mellyel egyszerre ismerjük meg a múltat és a jövőt, az emberiség jövőjét. Ilyen Jankovics István munkássága is, kinek irányítása alatt nagy fejlődésen ment át a Gothard Obszervatórium, innovatív tudományos eredményei a jövőbe mutatnak. Jankovics nem hagyott űrt maga után (ő maga nem kedvelte a világűr kifejezést, inkább a világegyetemet használta, utalt rá a polgármester), az eredményeit tovább kell vinni, tovább kell szőni a tudomány szövetében.
Az elhangzott előadások Jankovics István életművét mutatták be. Dr. Kovács József (ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium, tudományos főmunkatárs) ismertette azt a fejlődést, amely Jankovics István irányítása alatt valósult meg a Gothard Obszervatóriumban, míg Dr. Kiss L. László akadémikus, a HUN-REN CSFK főigazgatója Jankovics Istvánra mint tudománymenedzserre emlékezett nagy ívű előadásában.
Dr. Balázs Lajos professzor emeritus, a HUN-REN (akkoriban MTA) Csillagászati Intézet nyugalmazott igazgatója ismertette Jankovics István tudományos eredményeit, és kutatói-igazgatóhelyettesi munkásságát a Csillagászati Intézetben. Dr. Borkovits Tamás (SZTE Bajai Obszervatórium tudományos tanácsadója, a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport vezetője) mutatta be a modern sztelláris asztrofizika Szombathelyhez is kötődő tudományos eredményeit. Végül Szabó M. Gyula kitekintés jellegűen vázolta a Gothard Asztrofizikai Obszervatórium előtt álló szakmai lehetőségeket.
A délután folyamán az MTA Csillagászati és Űrfizikai Bizottságának zárt körű ülésére került sor, majd a szakmai közösség látogatást tett a Gothard Obszervatóriumban. Szabó M. Gyula kiemelte, hogy az egész napos rendezvény létrejötte az MTA CSŰB megkeresésének és a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat érdeklődésének köszönhető. Első ízben fordult elő, hogy a szakterületi kérdésekben illetékes MTA tudományos testület Szombathelyen tartotta kihelyezett ülését, kifejezetten abból a célból, hogy a szombathelyi asztrofizikai kutatások személyi és intézményi hátterét közelről ismerhesse meg, és megalapozhassák a jövőbeni szorosabb kutatási együttműködések lehetőségét. Az elmúlt évtizedek építkező munkájának eredményeképpen a szombathelyi Gothard Asztrofizikai Obszervatórium a magyar tudományos élet meghatározó szereplőjévé lépett elő.
A rendezők megköszönték Szombathely Önkormányzatának, hogy a rendezvényt befogadták, és Jankovics István életművéhez méltó helyszínen, reprezentatív körülmények között kerülhetett sor az emlékülés megszervezésére.
Tp
Fotók: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.