km/óra
  2025.01.08., szerda  •  Gyöngyvér napja
Január 6.: Vízkereszt ünnepe

Január 6.: Vízkereszt ünnepe

A keresztény egyházak január 6-án ünneplik a vízkeresztet. Az Epiphania Domini, azaz az Úr megjelenése ünnepén az evangélium szerint keletről érkeztek Júdeába a három királyok (napkeleti bölcsek), hogy hódoljanak a zsidók újszülött királyának.

Mint Feiszt György levéltáros Facebook-bejegyzésében olvasható: "Gáspár, Menyhért, Boldizsár adományaira a tömjénezés emlékeztet. A vízkereszt magyar neve a víz megszentelésének szertartásából származik. Amikor Jézus harmincéves lett, elment a Jordán folyóhoz, ahol Keresztelő Szent János megkeresztelte. Ennek emlékére vízkereszt az ünnepi keresztelések napja amikor az egyház tömjént és vizet szentel. Az ünnepi népszokások közé tartozik a gyermekek napkeleti bölcsek látogatását felidéző háromkirály-járása. Ilyen a házszentelés, amikor a pap krétával a szemöldökfára írja a házszentelés évét és a G, M, B betűket.

Vízkereszt napjától a nagyböjt kezdetét jelentő hamvazószerdáig tart a farsang, a lakomák, a mulatságok és a karneválok ünnepi időszaka. Ez a tél és a tavasz jelképes küzdelmének megjelenítése és a közelgő tavasz örömünnepe is egyben. A magyar folklór farsangi rítusai és hiedelmei főként a három utolsó farsangi napra - farsangvasárnapra, farsang hétfőre és húshagyókeddre ("a farsang farka") - vonatkoznak, amelyet télbúcsúztatónak tekintenek. Az álarcos, jelmezes alakoskodást a híres a mohácsi busójárás idézi fel. Ilyenkor jellegzetes farsangi ételek a húsos káposzta, a fánk készülnek, és ekkor rendezik a különböző rendű és rangú, társasági és szakmai farsangi bálokat."

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
Savaria Fórum 33. évfolyam 45. szám - 2024.12.20.
tematikus oldalak